Bez kategorii

Jaką plombę wybrać?

W gabinetach stomatologicznych pozwala obecnie na wybieranie bardzo różnych plomb. Decydować można się na różne typy plomb, które będzie w stanie zapewnić ograniczenie zniszczeń w ramach codziennych czynności. Jednocześnie plomba powinna być dopasowana w taki sposób by idealnie przylegać do zęba.

Stomatologia w Polsce to zarówno zabiegi realizowane w ramach ogólnego ubezpieczenia medycznego opłacanego w ramach składek trafiających do NFZ. Z drugiej strony wiele zabiegów szczególnie z wykorzystaniem znacznie bardziej nowoczesnych materiałów dentystycznych jest dostępnych jedynie w ramach prywatnych usług. Za takie usługi trzeba zapłacić dodatkowe środki finansowe. Jednocześnie nie zawsze darmowa plomba będzie najlepszym rozwiązaniem. Często pod kątem estetycznym oraz trwałości znacznie lepsza jest płatna plomba.

Popularne plomby kompozytowe

Do najbardziej popularnych na rynku rodzajów wypełnień zalicza się plomba wykonana z kompozytu. Jest podstawowym atutem jest estetyka. Natomiast taka plomba nie jest trwała, gdyż maksymalny czas jej używania to dziesięć lat. Jednak wiele plomb kompozytowych może ulegać uszkodzeniom nawet po trzech latach, co warto brać pod uwagę przy decydowaniu się na tego rodzaju plomby.

Trwałe plomby

Jeśli plomba ma być trwała to może postawić na wypełnienia amalgamatowe. Jednak tego rodzaju plomby nie są w stanie oferować wyjątkowych walorów estetycznych. Jednak dla wielu pacjentów właśnie trwałość plomby jest kluczowa.

Nowoczesne rodzaje plomb

Najbardziej nowoczesne materiały dentystyczna, z których realizowane są plomby to materiały dodatkowe płatne. Taka płatna plomba pozwala jednak na uzyskanie znacznie lepszych walorów przede wszystkim estetycznych, ale często również w zakresie płatności. Jeśli pacjent nie musi zdecydować się na tańsze rozwiązania, gdzie wybierana jest darmowa plomba, wówczas postawienie na plomby inlay czy onlay bywa znacznie lepszym rozwiązaniem. Tego rodzaju plomby wykonywane są między innymi z takich materiałów jak metal czy ceramika.

Dodaj komentarz