Bez kategorii

Nici dentystyczne – czy warto je stosować?

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej jest przyczyną próchnicy, która jest odpowiedzialna za procesy destrukcyjne w tkankach zęba. Akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych są niezbędnymi dodatkami, które wspomogą codzienne zabiegi higieniczne jamy ustnej.

Nici dentystyczne – zalety

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych było znane w starożytności. Już wtedy bowiem stwierdzono, że szczoteczki nie wyczyszczą dokładnie wszystkich powierzchni zęba. Zalegające między zębami resztki pożywienia są przyczyną próchnicy oraz powstającego kamienia nazębnego, co z kolei prowadzi do krwawienia i stanów zapalnych dziąseł, czego efektem może być paradontoza, rozchwianie zębów i ich utrata. Dlatego wizyta u dentysty jest nieodzowna, gdy podczas szczotkowania zębów dochodzi do krwawienia dziąseł. Przyczyną tego stanu może być nie tylko ich stan zapalny, ale również ubytek próchniczy, złamany ząb czy stare wypełnienie.

Nici dentystyczne – rodzaje

W handlu dostępne są nici o różnych grubościach, woskowane i niepokryte woskiem. Dla osób, które z powodów zdrowotnych mają słabą koordynację ruchową, są nici ze specjalnymi uchwytami, dzięki temu możliwe jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jedną ręką. Jest też specjalny rodzaj grubszych nici, które służą do czyszczenia przestrzeni pod przęsłami mostów protetycznych.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym nie wystarczą, by mieć idealne zęby. Ponieważ to, jakie nici dentystyczne należy stosować, zależy od czynników indywidualnych, czyli rozstawienia zębów i odstępów między nimi, warto zapytać swojego stomatologa. Wizyta u dentysty i porady udzielone przez wyszkoloną asystentkę z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz