Bez kategorii

Jak dobrać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka do zębów – codzienny towarzysz higieny jamy ustnej. Twardość włosia jest jednym z kryteriów doboru szczoteczki. Jak z mnogości ofert dobrać tę idealną dla własnego uzębienia i stanu dziąsła?

Rodzaje twardości włosia

Są trzy stopnie twardości szczoteczek: miękkie, średnie i twarde. Dobór rodzaju szczoteczki zależy od indywidualnych potrzeb. Stan szkliwa, zębiny i dziąsła oraz sposób życia i ulubione potrawy decydują o tym, czy potrzebna jest szczoteczka miękka czy twarda.

Szczoteczki miękkie

Służą do czyszczenia zębów wrażliwych, odsłoniętych szyjek zębowych, gdy dziąsła krwawią lub występuje ich obrzęk. Włókna takiej szczoteczki czyszczą delikatnie powierzchnie, bez dalszego ich uszkadzania.

Szczoteczki średnie

Szczoteczki ze średnio twardym włosiem są najbardziej uniwersalne i służą do czyszczenia zębów i masażu dziąseł w przypadku, gdy osoba nie ma większych problemów ani z zębami, ani z dziąsłami.

Szczoteczki twarde

Szczoteczki twarde mają ostro zakończone włókna, które mogą uszkodzić szkliwo lub podrażnić błonę śluzową. Dlatego nadają się tylko dla zdrowych zębów, bez nadwrażliwości na zmiany temperatury. Usuwają one najskuteczniej przebarwienia spowodowane przez kawę, herbatę czy nikotynę.

Szczoteczka do zębów jest ważnym elementem higieny jamy ustnej. Służy nie tylko do szczotkowania zębów, ale również do czyszczenia języka i masażu dziąseł. Niezależnie od tego, czy używana jest do tego celu szczoteczka miękka czy twarda, konieczna jest jej wymiana co 2-3 miesiące, by mogła spełniać swoje zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *