Bez kategorii

Kryminologia i kryminalistyka – studia cieszące się niezwykłą popularnością

Każdy, kto interesuje się zmianami w programach studiów na polskich uczelniach, z łatwością mógł się zorientować, że od kilku lat wzrosła liczba kierunków ze specjalnością Kryminologia i kryminalistyka. Skąd tak duża popularność podobnego profilu nauczania? Czy ukończenie tego typu studiów daje szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy?

Szybko rosnąca popularność kierunku

Kryminologia i kryminalistyka studia – zarówno prowadzone w trybie dziennym, jak i w trybie zaocznym (niestacjonarnym) – pojawiły się po raz pierwszy na polskich uczelniach kilka lat temu. Początkowo były to jedynie pojedyncze kierunki na największych uniwersytetach, przez większość kadry dydaktyczno-naukowej traktowane raczej jako sezonowa ciekawostka niż poważny profil. Szybko okazało się jednak, że kryminologia i kryminalistyka są zagadnieniami cieszącymi się rosnącą popularnością wśród studentów i – przede wszystkim – poszukujących swojego miejsca w życiu abiturientów. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że kryminologia i kryminalistyka studia zaczęły być prowadzone na coraz to większej liczbie uczelni. Obecnie niemal każda szkoła wyższa, która prowadzi kształcenie na takich kierunkach jak Prawo czy Administracja, obowiązkowo rozpoczęła lub planuje rozpocząć uruchomienie kierunku bądź specjalności związanej z kryminologią i kryminalistyką. Czy działania te są poparte faktycznym zapotrzebowaniem rynku pracy, czy też jest to zwykły marketing?

Kryminologia i kryminalistyka
Kryminologia i kryminalistyka

Kryminologia i kryminalistyka, studia nie tylko dla pasjonatów

Publicyści zajmujący się tematem szkolnictwa wyższego są podzieleni w opiniach określających przyczyny, dla których kryminologia i kryminalistyka studia są obecnie tak popularne. Część z nich uważa, iż jest to zasługa mediów – w tym przede wszystkim telewizji i internetu – za których pośrednictwem rozprzestrzeniły się również w Polsce liczne produkcje telewizyjne (filmy, seriale, paradokumenty), których tematem przewodnim jest zbrodnia i dochodzenie prowadzące do wykrycia jej sprawcy. Opinia ta, choć wydaje się mieć silne podstawy, nie tłumaczy jednak, dlaczego tak poważne instytucje, jak uniwersytety i szkoły wyższe, podjęły się prowadzenia studiów na kierunku Kryminologia i kryminalistyka. Wszak trudno podejrzewać je o bezrefleksyjne podążanie za modą i dążenie do spełniania zachcianek młodych ludzi.

Bardzo możliwe, że – jak twierdzą niektórzy eksperci – kryminologia i kryminalistyka studia dzienne i zaoczne swoją popularność zawdzięczają zbiegowi kilku ważkich czynników. Dobrze pojęta moda może być jednym z nich, jednak za decydujące uważa się tutaj ogromne braki specjalistów od kryminologii i kryminalistyki na rynku pracy oraz chęć świadczenia usług edukacyjnych zgodnych z oczekiwaniami maturzystów z kolejnych roczników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *