Bez kategorii

Systemy sterowania oświetleniem ulicznym – co warto o nich wiedzieć?

Znaczną częścią kosztów energii gmin pochłaniają wydatki na oświetlenie ulic. Poszukiwania oszczędności prowadzą urzędników do korzystania z alternatywnych technologii, które umożliwią ograniczyć koszty oświetlania ulic. Inteligentne systemy sterowania oświetleniem ulicznym pozwalają obniżyć wydatki na energię nawet o 50%.

Czym są systemy sterowania oświetleniem ulicznym?

Dzięki złożonym systemom sterowania oświetleniem ulicznym możliwe jest jego dostosowanie do aktualnych potrzeb użytkowników i obowiązujących norm. Systemy oświetlenia ulicznego mogą regulować — zgodnie z przepisami — intensywność światła w zależności od panujących warunków pogodowych, a także ich aktywność, względem natężenia ruchu ulicznego. Mogą one przechwytywać informacje np. poprzez zamontowane czujniki i dostosować właściwy, w danej sytuacji, algorytm sterowania oświetleniem.

Algorytmy mogą być różne w zależności od lokalizacji oświetlenia ulicznego. Inne — nawet w podobnych warunkach pogodowych — będzie konieczne w miejscach słabo oświetlonych i potencjalnie niebezpiecznych, a inne w miejscach o opozycyjnej charakterystyce. To właśnie w takich sytuacjach, pozwolić można sobie na oszczędności.

oświetlenie drogowe

Jak działa system sterowania oświetlenia ulicznym?

Działanie systemu sterowania oświetleniem ulicznym jest możliwe dzięki sterownikom zamontowanym w słupach lub oprawach. Sterownik oświetlenia ulicznego pozwala na sterowanie oświetleniem ulicznym w sposób zdalny. W zależności od zastosowanej technologii możliwe jest nawet kontrolowanie oświetlenia z poziomu aplikacji na smartfonie bądź też innym urządzeniu mobilnym. Sterowniki podłączone są do sieci internetowej i współpracują z systemami nadrzędnymi.

Dzięki systemom sterowania oświetlenia możemy również pobierać dane o działaniu elementów sieci oświetleniowej. Pozwala nam to na kontrolowanie czasu pracy poszczególnych lamp, zliczaniu współczynnika mocy i aktualnej mocy, a także szeregu innych statystyk energetycznych, które są pomocne w zarządzeniu oświetleniem ulicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *