BlogDom

Klimatyzacja domowa i pompy ciepła – rozwiązania dla nowoczesnego domu

Współczesne budownictwo zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych, charakteryzuje się wykorzystywaniem nowoczesnych technologii, do których bez wątpienia należą odnawialne źródła energii w postaci fotowoltaiki czy pomp ciepła, jak również klimatyzacja domowa. O ile o panelach słonecznych słyszy się dosyć często, o tyle klimatyzacja i pompy ciepła są rzadziej poruszanym tematem, stąd w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć specyfikę niniejszych rozwiązań.

Klimatyzacja domowa – na co zwrócić uwagę?

Warto zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli klimatyzatorów, które różnią się od siebie pełnionymi funkcjami, parametrami i przeznaczone są do różnorodnych pomieszczeń. Podejmując decyzję o zakupie i montażu tego typu urządzenia, należy zastanowić się czego właściwie będziemy oczekiwać od klimatyzacji domowej oraz jak duży metraż ma obsłużyć urządzenie. Istotnym elementem jest bowiem dopasowanie odpowiednich parametrów klimatyzatora do wielkości domowej przestrzeni, aby uniknąć w przyszłości różnorodnych problemów jak np. zbyt mała moc klimatyzacji, wolne chłodzenie przestrzeni czy duży pobór energii elektrycznej. Najbardziej uniwersalnym, a przez to najczęściej wykorzystywanym w użytku domowym rodzajem klimatyzacji są tzw. „splity”

 Ich popularność uwarunkowana jest przede wszystkim: niewielkimi wymiarami samego urządzenia, które łatwo zamontować nawet na małym metrażu ściany, wysoka wydajność cichej pracy oraz energooszczędność. Co więcej działają dwutorowo, ponieważ doskonale chłodzą, ale także ogrzewają domowe pomieszczenia.

Mity dotyczące klimatyzacji domowej – czyli co jest prawdą, a co nie

Przez lata wokół klimatyzacji domowej narosło wiele mitów, dotyczących jej negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Warto więc podkreślić, że klimatyzacja może negatywnie oddziaływać na zdrowie użytkowników tylko wówczas, gdy podczas montażu zostały popełnione kardynalne błędy i/lub sposób późniejszej eksploatacji instalacji przebiega w nieodpowiedni sposób. Jeżeli jednak urządzenie zostało zamontowane poprawnie, a użytkownicy korzystają ze sprzętu właściwie, dbając o jego czyszczenie i konserwacji, wówczas klimatyzacja domowa poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, mając wręcz dobroczynny wpływ na zdrowie domowników. Zastosowane w klimatyzacji filtry i systemy jonizacji wyłapują szkodliwe cząstki i poprawiają jakość powietrza, którym oddychają domownicy. Klimatyzacja pozwala również utrzymywać optymalną temperaturę i wilgotność powietrza, w której organizm człowieka czuje się najlepiej i najefektywniej funkcjonuje. Używanie w domu lub mieszkaniu klimatyzacji to również skuteczna walka z nadmiarem wilgoci. Jasno i wyraźnie widać zatem, że dzięki klimatyzacji domowej powietrze, którym oddychają domownicy jest zdrowsze i oddziałuje pozytywnie na ich samopoczucie.

Nowoczesne ciepło w Twoim domu, czyli słów kilka o pompach ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, których system działania opiera się na wypompowywaniu ciepła z obszaru o niskiej temperaturze (np. powietrza lub gruntu), podniesieniu temperatury czynnika roboczego, a następnie oddaniu ciepła do ogrzewanej przestrzeni. Ich głównym przeznaczeniem jest ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej, przy czym wybrane modele są wyposażone również w funkcję chłodzenia, dzięki czemu przestrzeń domowa zyskuje kompletny i wysoce energooszczędny system klimatyzacji.

Warto podkreślić, że montaż pomp ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim tego typu instalacja grzewcza pozyskuje do 80% energii ze środowiska naturalnego, sprawiając, że klimatyzacja i pompy ciepła stają się niezwykle oszczędnymi rozwiązaniami całorocznymi. Kolejnym atutem pomp ciepła jest ich łatwość i intuicyjność obsługi, a także niskie koszty eksploatacyjne. Instalacja praktycznie nie zajmuje miejsca w domu, dzięki czemu użytkownicy pozyskują dodatkowy metraż przestrzeni do własnego zagospodarowania. Jako, że pompy ciepła są rozwiązaniem wysoce ekologicznym, ich zakup i montaż jest w dużej mierze dofinansowywany z krajowych i unijnych funduszy.

Klimatyzacja i pompy ciepła w Twoim domu

Pakiet zalet płynących z montażu klimatyzacji i pomp ciepła w domu czy mieszkaniu jest zauważalny przez coraz większą część społeczeństw. Mimo ogromnej dawki wiedzy na temat tychże rozwiązań krążącej w sieci, decydując się na klimatyzację i pompę ciepła warto jednak zasięgnąć rady profesjonalistów, którzy przeprowadzą fachowy rekonesans i dobiorą najlepsze rozwiązania. Pompy ciepła w Rzeszowie, Krakowie czy Poznaniu, a może nowoczesna klimatyzacja? Niezależne jakiego wyboru Państwo dokonają, firma SM-Project służy bezpłatną konsultacją i pomocą.

Dodaj komentarz