Bez kategorii

Zrozumieć osobę uzależnioną

Pomoc, jako „zło konieczne”

Uzależnieni nie szukają pomocy, ponieważ nie mają świadomości nałogu. Przykładem są alkoholicy, którzy są świadomi, że piją za dużo i zbyt często, natomiast uważają, że mogą zapanować nad nałogiem w każdej chwili. Kiedy w życiu uzależnionego pojawiają się negatywne konsekwencje nałogu, nie są one odbierane realistycznie. Uzależniony interpretuje każdy problem, jako błahy, szukając usprawiedliwienia w innych osobach, zdarzeniach lub sytuacjach.

Tego typu osoby zazwyczaj ciężko nakłonić do spotkania ze specjalistą, bowiem boją się usłyszeć, że są uzależnieni, co będzie wiązało się z odstawieniem nałogu. Duży wpływ, na niechęć do specjalistów, mają wszelakie odrzucenia społeczne. Uzależnieni boją się oceniania, pouczania i osądzania przez lekarza. Terapia jest dla nich czymś niezrozumiałym, ale mimo to bronią się przed nią, jak tylko mogą. Natomiast osoby, które taką terapię przeszły a ponownie wróciły do nałogu, są dla uzależnionych przykładem nieskuteczności leczenia.

Leczenie

Rozumiejąc, chociaż w połowie zachowanie i psychikę osoby uzależnionej, warto pomóc jej podjąć decyzje o leczeniu. Wiele placówek organizuje tzw. „pobyty motywacyjne”, które nie są terapiami, lecz spotkaniami motywującymi do pracy nad sobą oraz uzupełniającymi wiedzę dotycząca nałogu. Przy uzależnieniach zaawansowanych zalecane jest korzystanie z psychoterapii grupowej lub indywidualnej. Placówki lecznicze oferują pomoc w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Leczenie osób uzależnionych ma wpływ na dwie sfery: psychiczną i fizyczną. Leczenie sfery psychicznej polega na oczyszczeniu i przywróceniu równowagi wewnętrznej organizmu za pomocą substancji psychoaktywnych. Terapie natomiast pozwalają zrozumieć uzależnienie, przyznać się do nałogu i podjąć działania do pracy nad sobą, odbudowując tym samym sferę psychiczną.

Osoba uzależniona nie widzi swojego nałogu, dlatego ważną rolę odgrywają bliscy i rodzina. Jeśli zauważymy problem z używkami u kogoś bliskiego, należy zgłosić się jak najszybciej do odpowiednich jednostek leczących uzależnienia. Nasza obojętność może innych kosztować wiele.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.drogadodomu.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *