Bez kategorii

Zespół cieśni nadgarstka – objawy i sposoby leczenia

Układ ruchu jest bardzo podatny na różnego rodzaju dolegliwości. Przeciążenia, urazy, wykręcenia stawów mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń, które znacznie utrudnią codzienne funkcjonowanie, a nierzadko wręcz uniemożliwią wykonywanie pewnych czynności. Leczenie ortopedyczne jest niezwykle ważne i może przywrócić pełnię sprawności. Jedną z częstych dolegliwości układu ruchu jest zespół cieśni nadgarstka. Profesjonalny lekarz specjalista Bartłomiej Dobosz to ortopeda z Krakowa, który pomoże zwalczyć schorzenie.

Ortopeda z Krakowa – szybka i sprawna pomoc

Bartłomiej Dobosz to ortopeda z Krakowa, który prowadzi specjalistyczny gabinet ortopedyczno-urazowy od 2012 r. W swojej karierze zawodowej może poszczycić się bogatym doświadczeniem zdobywanym w licznych prywatnych ośrodkach medycznych, zagranicznych placówkach, jak i specjalistycznym szpitalu w Krakowie, gdzie pracował m.in. jako kierownik centralnego bloku operacyjnego.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Objawy Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęściej występujących chorób związanych z układem ruchu ze względem na upowszechnienie się korzystania z komputera i obsługi myszki. Polega na zaburzeniu sprawności nerwu pośrodkowego, który najczęściej pojawia się w wyniku przeciążenia. Może ono być spowodowane zarówno ciężką pracą fizyczną, jak i jazdą na rowerze czy właśnie obsługą myszki lub klawiatury. Początkowe objawy są dosyć łagodne i często bywają bagatelizowane. Należą do nich drętwienia i bóle palców występujące sporadycznie. Jednak z czasem schorzenie postępuje, a objawy się nasilają przeradzając się w ból ciężki do wytrzymania. W pierwszej fazie ból zazwyczaj pojawia się w nocy, następnie towarzyszy także za dnia, a wraz z nim pojawia się znaczne pogorszenie sprawności manualnej. W ostatniej fazie ból może nieco ustąpić, nie należy jednak traktować tego jako ustąpienia choroby. Może to bowiem oznaczać zaistnienie silnych zmian destrukcyjnych w nerwie.

Leczenie

Wizyta u ortopedy jest konieczna i nie należy z nią zwlekać. Najlepiej wybrać się do lekarza, jak tylko zaobserwujemy pierwsze objawy. Choroba w pierwszej fazie daje się bowiem leczyć nieoperacyjnie, przez podawanie leków o charakterze przeciwzapalnym, unieruchomieniu nadgarstka przez specjalną ortezą oraz czynnościom fizykoterapeutycznym, jak np. leczenie ultradźwiękami. Kiedy jednak choroba rozwinie się, konieczna będzie ingerencja chirurgiczna. Operacja może mieć charakter endoskopowy lub otwarty. Zazwyczaj przebiega przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Zabieg otwarty rozpoczyna nacięcie na nasadzie dłoni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *