Bez kategorii

Jak prawidłowo czyścić odzież medyczną w domu?

Praca w służbie zdrowia czy szeroko rozumianej branży medycznej, wiąże się z wieloma wymaganiami. Jednym z nich jest posiadanie specjalnej odzieży – noszonej wyłącznie w placówce medycznej. Tego typu ubrania mają codziennie kontakt z bakteriami, wirusami, czy nawet krwią, a zawsze powinny być nieskazitelnie czyste. Dlatego taką odzież trzeba bardzo dokładnie czyścić.

Jak prawidłowo wyczyścić odzież medyczną w domu?

Taka odzież, czyli marynarki lekarskie, bluzki, spódnice lub spodnie medyczne, powinna być bardzo higieniczna, ale jednocześnie dobrze, kiedy posłuży przez dłuższy czas. Utrzymywanie swoich ubrań medycznych w dobrym stanie zależne jest od tego, z jak dużą ostrożnością będzie się je traktowało. Do tego, niezbędne jest oczywiście regularne pranie i dezynfekcja. Jak powinno to wyglądać? Po pierwsze, kieszenie (jakie posiadają marynarki czy spodnie medyczne) należy opróżnić, z ubrań wyciągnąć paski czy inne dodatki, a także zapiąć zamki i rzepy. Uniemożliwi to zbieranie się zanieczyszczeń w trakcie prania. Po drugie, wszystkie rzeczy trzeba posortować – ubrania białe zawsze pierze się oddzielnie, a ubrania ciemne obraca (przed włożeniem do pralki) na lewą stronę. Odzieży medycznej nie wkłada się do pralki z codzienną garderobą – ogranicza to proces rozprzestrzeniania się zarazków. Po trzecie, rzeczy z bardzo delikatnych tkanin warto włożyć do siateczki czy nawet poszewki (uchroni to materiał przed ewentualnymi uszkodzeniami, np. w czasie odwirowywania). Po czwarte, przed praniem warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami znajdującymi się na metce danego ubrania. I wreszcie, po piąte, w czasie prania używać należy specjalnych środków piorąco-dezynfekujących (pozwalających na usunięcie wszystkich bakterii i mikroorganizmów). Odzież prać trzeba zawsze w najwyższej możliwej dla danego materiału temperaturze (już ta powyżej 60°C pozwoli pozbyć się z tkanin praktycznie wszystkich mikroorganizmów).

spodnie medyczne

Co warto jeszcze wiedzieć o czyszczeniu odzieży medycznej?

Aby materiał odzieży medycznej (która może być niebieska, zielona, różowa) nie wyblakł, przed pierwszym jej założeniem warto namoczyć ją w misce z: zimną wodą i połową szklanki octu. Natomiast, by zapobiec zafarbowaniu odzieży w pralce, do jej płukania warto dodać octu. Inną opcją jest umieszczenie w bębnie specjalnej chusteczki, która „wyłapuje” kolory. Jeśli chodzi o czyszczenie odzieży medycznej, to warto też pamiętać, że rzeczy takie jak fartuchy, spódnice i spodnie medyczne, najlepiej prasować kiedy są one jeszcze lekko wilgotne. Odzież medyczną należy wyprasować nawet wtedy, gdy nie jest ona mocno wygnieciona – wysoka temperatura bardzo szybko zabije bowiem bakterie, które mogły pozostać na tkaninach.

Dodaj komentarz