Bez kategorii

Co to jest superfood?

Chyba każda osoba prowadząca zdrowy tryb życia słyszała przynajmniej o czymś takim, jak superfood. Chociaż nie ma jakiejś ścisłej definicji mówiącej, jakie produkty można zaliczyć do super żywności i jest ona cały czas powiększana o nowe pozycje, to jednak kluczową kwestią jest to, aby każdy z tych produktów wyróżniał się wysoką zwartością składników odżywczych. Co zatem warto wiedzieć o super żywności i dlaczego warto po nią sięgać?

Superfood – cóż to takiego?

Tajemniczo brzmiąca nazwa superfood oznacza produkty żywnościowe o nieprzeciętnych właściwościach odżywczych. Chodzi tutaj o super żywność, która cieszy się coraz większą popularnością. Oprócz tego, że rzeczywiście produkty te są bardzo wartościowe, to jednak w dużej mierze swoją dobrą sławę zawdzięczają sprytnym zabiegom marketingowym. Ceny niektórych z nich potrafią wręcz przyprawić o niemały zawrót głowy, a ich egzotyczne nazwy niewiele nam mówią. Na szczęście wiele z nich jest powszechnie dostępnych i nie trzeba nadwyrężać budżetu, aby móc prowadzić zdrowy tryb życia. Przykładem są nasiona chia, jarmuż czy jagody. Tym bardziej, że super żywność można kupić nie tylko sklepach internetowych, ale także w tych stacjonarnych i coraz częściej również w popularnych dyskontach.

chia

Pojawia się zatem pytanie, jakie produkty żywnościowe możemy nazwać mianem super żywności? Warto od razu zaznaczyć, że nie chodzi tutaj tylko o owoce i warzywa, ale także o niektóre zboża, oleje czy nawet zioła. Tak naprawdę to lista super produktów jest bardzo długa i znajdują się na niej m.in.: quinoa, amarantus, zielony jęczmień, spirulina, chlorella, jagody acai i goji, czystek, siemię lniany i olej lniany, jarmuż, czosnek, cebula, sok z brzozy, czarnuszka, kiszonki, pokrzywa, natka pietruszki, warzywa kapustne, aloes, grzyby, orzechy, nasiona chia, maca, rokotnik, żeń-szeń i wiele innych.

Co wyróżnia produkty znajdujące się na liście super żywności?

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa, jeśli chcemy zachować zdrowie, jednakże nie ma potrzeby opychania się każdego dnia sporą ilością super produktów. Powinny one stanowić jedynie dodatek do codziennego jadłospisu. Nie trzeba także ograniczać się wyłącznie do tych drogich i egzotycznych, gdyż w Polsce również mamy sporo super żywności. Produkty te obfitują w substancje o właściwościach antyoksydacyjnych oraz zwierają sporo witamin, soli mineralnych i kwasów tłuszczowych. Sięganie po super żywność jest sposobem na wzmocnienie organizmu oraz poprawę samopoczucia i swojego wyglądu. Jest to zatem sposób na wyglądanie młodo i cieszenie się dobrą formą fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *