Bez kategorii

Telemedycyna… czy to działa?

O telemedycynie mówi się niewiele. Jest to najnowsza forma świadczenia usług medycznych „na odległość”, łącząca w sobie różne elementy telekomunikacji i informatyki. W Polsce telemedycyna znalazła swoje zastosowanie w konsultacji zdjęć rentgenowskich czy obrazów CT. Istnieje już także możliwość badania znamion skórnych – aplikacja Skin Check pozwala dokładnie ocenić, czy mamy do czynienia z niebezpiecznym nowotworem skóry.

W wielu krajach Europy Zachodniej, telemedycyna ułatwia łamanie barier obszarowych i terytorialnych, a otrzymanie diagnozy jest możliwe z każdego zakątku kraju i świata. Jest alternatywą dla prowadzenia prawidłowej profilaktyki stanu zdrowia. Ogromna dokładność tych badań pozwala postawić prognozę stanu zdrowia, a przy tym zakłada zdalny dostęp do wyników badań i dokumentacji medycznej.

Telemedycyna stała się obecnie nieocenionym narzędziem wymiany informacji. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pacjenci są coraz częściej otwarci na nowe technologie. Jak pokazują najnowsze badania Chain of Trust na temat telemedycyny, czyli porad i monitorowania zdrowia na odległość za pomocą Internetu i telefonu, aż 60% ankietowanych wyraziło zainteresowanie telemedycyną oraz chęć korzystania z niej. Potwierdzeniem tego są również dane GUS, które wskazują, że co trzeci internauta szuka informacji o chorobach w sieci.

Na pytanie, czy telemedycyna jest skutecznym rozwiązaniem, każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Bez wątpienia diagnozowanie i monitorowanie zdrowia pacjentów z każdego miejsca jest krokiem w dobrym kierunku, aby ratować ludzkie życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *