Bez kategorii

W czym może pomóc ortopeda?

Każdego z nas czasami dopada ból. Jeżeli jest to sytuacja niezbyt dokuczliwa i szybko mija, zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza. Natomiast gdy ból jest dokuczliwy, długotrwały o dużym nasileniu – należy nie zwlekać tylko udać się do specjalisty.

Dokuczliwe dolegliwości bólowe

Problemy zdrowotne dotyczą każdego, a bóle w obrębie kręgosłupa, kości nóg, rąk lub stawów to najczęściej spotykane dolegliwości. Mogą mieć charakter krótkotrwały lub przewlekły, ale gdy utrzymują się zbyt długo, powinien obejrzeć nas ortopeda.

Czym zajmuje się ortopeda

Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem urazów, chorób oraz wad narządu ruchu w obrębie szkieletu, mięśni stawów oraz więzadeł.
Podstawą do podjęcia właściwego leczenia jest prawidłowe zdiagnozowanie rodzaju urazu lub choroby, ponieważ problemy zdrowotne nie zawsze jasno określają właściwą dolegliwość. Lekarz ortopeda, na podstawie wywiadu, badań, zdjęć rentgenowskich określa rodzaj schorzenia oraz podejmuje właściwe leczenie łącznie ze skierowaniem pacjenta na operację bądź zabiegi rehabilitacyjne. Np. Ortopeda Swarzędz

Schorzenia wymagające porady specjalisty

Do lekarza ortopedy kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Pacjent zgłaszający się po poradę powinien dokładnie określić dolegliwości, czas ich trwania i stopień odczuwalności bólu – na tej podstawie otrzyma skierowanie do ortopedy.

Najczęściej zgłaszane dolegliwości to:

  • silne bóle kręgosłupa,
  • zniekształcenie kości,
  • ograniczenie ruchomości w stawach rąk i nóg,
  • częste lub przewlekłe bóle kości i stawów,
  • częste skurcze, zwapnienia i przykurcze mięśni,
  • zwichnięcia, złamania, stłuczenia kości
  • inne urazy powodujące brak komfortu chodzenia lub ogólnego funkcjonowania.

Szybkie i prawidłowe zdiagnozowanie schorzenia zapobiegnie rozwinięciu się groźnej choroby, która w skrajnych przypadkach może na stałe unieruchomić pacjenta.

Dodaj komentarz