Bez kategorii

Ceny leków w Polsce

Wysokie ceny lekarstw w Polsce wciąż powodują, że wiele osób nie może sobie pozwolić na leczenie. Dotyczy to przede wszystkim samotnych osób starszych, utrzymujących się z renty i wymagających kompleksowego leczenia. Problem z zakupem lekarstw miewają też niektóre samotne matki i rodziny wielodzietne.

Niejasny system refundacji

Wbrew pozorom wyniki wskazują, że ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie. Skąd więc biorą się drogie lekarstwa, z którymi mają styczność Polacy? Biorąc pod uwagę średnią pensję, ceny wcale już nie są takie niskie. Problem tkwi też w systemie refundacji. Istnieją w nim pewne niejasności, które zniechęcają lekarzy to refundowania niektórych lekarstw. Za popełniony błąd grożą bowiem kary ze strony NFZ. Wszystko to przekłada się na drogie leczenie w Polsce, z którego wiele osób musi niestety rezygnować.

Drogie leczenie także bez recepty

Tabletki przeciwbólowe można obecnie znaleźć w większości supermarketów i są one dostępne po stosunkowo niskiej cenie. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty nie mogą być stosowane do łagodzenia bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu. Stąd też osoby, dla których działanie powszechnych „Apapów” jest za słabe, muszą już sięgać po silniejsze, drogie lekarstwa. Cena takich leków może wynosić 1-2 złote za tabletkę i jest to raczej dolna granica. Ponadto jednorazowa dawka często obejmuje więcej niż jedną tabletkę. Warto również wiedzieć, że tabletki przeciwbólowe na receptę często są jeszcze droższe od tych ogólnodostępnych.

Dodaj komentarz