Bez kategorii

Lekarz lekarzowi nierówny? – fakty i mity dotyczące tematu

Każdy z nas co jakiś czas odwiedza lekarza i nie ma od tego wyjątków. Wiele osób zastanawia się jednak, czy tytuł naukowy oraz doświadczenie faktycznie rzutują na tym, czy lekarz jest dobrym specjalistą i faktycznie pomoże nam pozbyć się kłopotów zdrowotnych? Pojawiło się wiele stereotypów na ten temat, z którymi warto się zmierzyć, przed umówieniem wizyty u lekarza.

Lekarz specjalista czy zwykły internista?

Jak wiadomo, lekarz specjalista posiada nie tylko tytuł lekarza medycyny, ale ukończył również jedną z 40 obowiązujących obecnie specjalizacji. Nie ma wątpliwości co do tego, że specjalista zna się jak inny na konkretnych schorzeniach dotyczących narządów wewnętrznych. Specjalizacja to wąska dziedzina, w której lekarz z doświadczeniem powinien być ekspertem – na pewno będzie miał szerszą wiedzę niż internista czy lekarz całkiem innej specjalizacji. Pod tym względem specjalista na pewno nie jest zwykły zwykłemu lekarzowi medycyny, który specjalizacji nie zrobił.

Lekarz z doświadczeniem – czy faktycznie powinniśmy się leczyć wyłącznie u niego?

Lekarz specjalista to ekspert konkretnego działu medycyny, jednak wiele osób zastanawia się, czy warto wybierać lekarzy bez doświadczenia. Jest to kwestia sporna – wiele osób woli, gdy diagnozę stawia lekarz z doświadczeniem, jednak może zmylić go rutyna oraz przestarzałe techniki leczenia. Jeśli chodzi o „świeże umysły” to może i nie mają niezbędnego doświadczenia zdobytego w toku własnej praktyki, jednak często mają bardzo nowoczesne podejście do tematyki leczenia schorzeń, są bardziej kreatywni od kolegów z doświadczeniem i stawiają diagnozy dopiero po wnikliwych badaniach. Okazuje się więc, że wybór lekarza to sprawa indywidualna i na pewno nie warto bazować na samym doświadczeniu medyka.

Dodaj komentarz