Bez kategorii

Superfoods – co to takiego?

O superfoods już od kilku lat jest coraz głośniej, jednak prawdopodobnie niewielu z nas dokładnie wie co to takiego, czym się charakteryzuje i jakie produkty należą do tego elitarnego grona super żywności? Dlaczego elitarnego? Ponieważ superfoods to wyjątkowe produkty żywnościowe, które zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych. Super żywność musi być zdrowa, naturalna i nieprzetworzona. Nie każdy produkt zatem może zyskać miano super żywności. Aby tak się stało, musi on posiadać składnik, który ma szczególne prozdrowotne właściwości, potwierdzone naukowo. Lista superfoods smaksuperfood.pl jest naprawdę długa, warto jednak poznać najważniejsze z nich, aby móc skutecznie zadbać o swoje zdrowie i włączyć je do codziennej diety.

Superfoods w codziennej diecie

Żyjemy w czasach, w których stale rośnie liczba chorych na miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie, czy osteoporozę. Związane jest to przede wszystkim z siedzącym trybem życia, nieodpowiednią dietą oraz coraz gorszą jakością popularnych produktów spożywczych. Dziś niemal w każdym sklepowym produkcie znajdziemy cukier i konserwanty. Warzywa i owoce, które kupujemy na bazarkach, są nafaszerowane chemią, aby lepiej rosły i dłużej wytrzymywały przechowywanie. Co ciekawe, wzrasta nasza żywieniowa świadomość, coraz więcej ludzi sięga po aktywność fizyczną, rezygnuje z tłustej i niezdrowej diety, niestety często przeszkodą stają się produkty, po które sięgamy w sklepie. Aby skutecznie dbać o swoje zdrowie i wspierać swój organizm w walce z infekcjami, musimy uświadomić sobie co i kiedy warto jeść a czego unikać.

superfoods

Co i kiedy jeść, aby cieszyć się dobrym zdrowiem?

Zimą, kiedy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest mocno utrudniony, zdecydowanie lepiej wybierać mrożonki, lub owoce suszone, należy jednak zwracać uwagę na obecność cukru w suszonych owocach. Wczesną wiosną lepiej unikać nowalijek, które w tym okresie są nafaszerowane nawozami, z tym lepiej wstrzymać się do maja, a nawet czerwca, wówczas możemy mieć pewność, że kupione na małym bazarku warzywa, rzeczywiście pochodzą z małej wiejskiej uprawy i zawierają jakiekolwiek witaminy. Latem, kiedy dostęp do owoców i warzyw jest największy, wybierajmy te krajowe, sezonowe, to one są najbardziej bogate w składniki mineralne. Jedzmy ich jak najwięcej, korzystając z dobrodziejstw natury. Kiedy nie mamy możliwości zdobycia warzyw czy owoców, które wzbogacą naszą codzienną dietę w niezbędne witaminy, warto postawić właśnie na super żywność. Produkty, które są bombami witaminowymi, skutecznie wesprą nasz organizm w walce z osłabieniem, przesileniem czy atakami wirusów.

Jakie superfoods wybrać?

Łatwo dostępna, niedroga a nasączona wręcz witaminami natka pietruszki to jeden z tych produktów, które każdy powinien mieć zawsze pod ręką. Kiedy latem mamy dostęp do świeżej natki, warto zgromadzić jej zapas i zamrozić. Zimą pietruszka wzbogaci naszą dietę w witaminę C, witaminy z grupy B, magnez, potas, cyn czy wapń. Nasiona lnu, czosnek, kasza jaglana, dynia, jarmuż, orzechy włoskie, żurawina, miód pszczeli czy rokitnik, to produkty lokalne, rosnące i występujące w naszym klimacie. Wiele z nich możemy posiać/posadzić we własnych przydomowych ogródkach czy w doniczce na parapecie. Nie musimy opierać się na egzotycznej szałwii hiszpańskiej czy jagodach goii, aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie. Super żywność jest bardzo wbrew pozorom łatwo dostępna i wcale nie musi być droga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *