Bez kategorii

Stosowanie leków bez recepty – czym to grozi?

Leki bez recepty, tak zwane OTC, oraz suplementy diety zalewają apteki. Bardzo łatwo jest je zakupić, ponieważ do ich wydania nie jest konieczna recepta od lekarza. Wiele osób sięga po nie bez konsultacji z lekarzem, a to może okazać się bardzo niebezpieczne. Fakt, że lek jest sprzedawany bez wyraźnego skierowania od lekarza, nie oznacza, że może być stosowany bez konsultacji ze specjalistą. Oto kilka możliwych skutków korzystania z OTC bez wiedzy lekarza.

Przedawkowanie może dotyczyć nawet witamin!

Każda substancja sprzedawana w aptece jest wyposażona w ulotkę z ważnymi informacjami oraz sugerowanym dawkowaniem. Przede wszystkim, należy ją czytać. Poza tym, w szczególnych przypadkach dawkowanie powinno być zmienione, ale o tym, może poinformować tylko lekarz. Stosowanie leków OTC (lub nawet witamin) w nieodpowiedni sposób, może skutkować przedawkowaniem. Przyjęcie większej dawki leku, niż zalecana może skończyć się nawet śmiercią, a przynajmniej poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Nieodpowiedni dobór leków i ich kombinacje.

Leki i suplementy diety (nawet zioła) zawierają substancje chemiczne nieobojętne dla naszego organizmu i wobec siebie na wzajem. Przyjmowanie kombinacji leków OTC (lub suplementów) bez instrukcji lekarza może spowodować spotęgowanie działania jednego z nich lub tworzenie się toksycznych produktów w organizmie. Szczególnie narażone na nieodpowiedni dobór leków są kobiety w ciąży. Przyjmowanie tych, które przechodzą przez barierę krew-łożysko może zakończyć się tragicznie dla płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *