Bez kategorii

Profilaktyka stomatologiczna

Skuteczna profilaktyka zapewnia ochronę zębów, o czym przypomina każdy dentysta Rzeszów. Bardzo ważną kwestią w utrzymaniu zdrowych zębów jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne kontrolne wizyty u dentysty, który prawidłowo oceni stan zębów i zaleci konieczne działania. W tym miejscu trzeba wspomnieć o konieczności usuwania kamienia nazębnego, który sprzyja rozwijaniu się bakterii odpowiadających za powstawanie próchnicy.

Podstawowym zabiegiem mającym na celu utrzymanie zdrowej jamy ustnej, a tym samym zębów jest regularne szczotkowanie – przynajmniej dwa razy dziennie, chociaż czynność ta powinna być wykonywana nawet po każdym posiłku. Do szczotkowania najlepiej używać szczoteczki o miękkim włosiu i pasty bogatej we fluor, który jest podstawą w ochronie zębów. Ponadto warto pamiętać o stosowaniu nici dentystycznej, zwłaszcza gdy zęby są mocno do siebie zbliżone. Wspomagająco w zachowaniu zdrowia jamy ustnej działają płyny do płukania, które często zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego i działają niszcząco na bakterie, będące przyczyną powstawania próchnicy.

Wśród najpopularniejszych zabiegów stosowanych w celu ochrony zębów przed próchnicą wyróżnia się lakowanie i lakierowanie, które bardzo często są mylnie ze sobą kojarzone. Obydwie metody z powodzeniem mogą być stosowane u osób w różnym wieku – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Częściej jednak to dentysta dla dzieci kojarzony jest z lakowaniem i lakierowaniem, ponieważ u dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym mówi się raczej o profilaktyce stomatologicznej niż leczeniu. U dorosłych niestety brak już tej konsekwencji, a leczenie staje się częstsze niż profilaktyka.

Podstawową różnicą między lakowaniem a lakierowaniem zębów jest powierzchnia objęta zabiegiem. Podczas gdy przy lakierowaniu ochronę zapewnia się całej powierzchni szkliwa, lakowanie polega na ochronie miejscowej. Na czym zatem polegają obie metody? Lakowanie to wypełnianie szczelin zębów trzonowych, natomiast lakierowanie polega na pokryciu całej powierzchni zębów płynem bogatym we fluor. Obie metody są bardzo skuteczne w profilaktyce stomatologicznej i znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy. O konieczności, sposobie i częstotliwości przeprowadzania zabiegu decyduje stomatolog, który bierze pod uwagę wiele czynników związanych ze stanem zębów pacjenta. Stomatologia Rzeszów poleca stosowanie tych zabiegów u małych pacjentów w momencie, gdy tylko pojawią się u nich zęby stałe.

Piękne zęby to nie tylko zdrowie ich i jamy ustnej, ale też estetyka, na której każdemu zależy.

Jeden komentarz do “Profilaktyka stomatologiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *