Bez kategorii

Prawo pacjenta do leczenia bólu

Ból to sygnał, że z organizm cierpi z powodu dolegliwości mogących wystąpić na skutek choroby czy nagłego zdarzenia. Istnieje wiele rodzajów bólu, a każdy człowiek może odczuwać go inaczej, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich środków leczenia, które mają na celu uśmierzenie cierpienia. Z tego powodu do praw pacjenta został dopisany jeszcze jeden ważny punkt, a mianowicie prawo do leczenia w bólu. Jakie znaczenie ma to w praktyce?

Czym jest ból?

Wbrew pozorom charakterystyka bólu jest trudna, gdyż to sprawa indywidualna każdego człowieka. Można jednak wyróżnić ból przewlekły będący skutkiem choroby lub nagły powstały w wyniku wypadku. Długotrwałe nieleczenie dolegliwości bólowych jest nie tylko obciążeniem psychicznym dla chorego, ale także doświadczeniem wyczerpującym dla całego organizmu. Należy pamiętać, że przewlekły ból jest przyczyną stanów depresyjnych, spadków odporności oraz stresu, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważniejszych schorzeń i wystąpienia nowych jednostek chorobowych. Z tego powodu ból powinno się leczyć, a nie tylko okresowo łagodzić.

prawo medyczne

Prawo do leczenia bólu – jak było

Do tej pory ustawa przewidywała konkretne przypadki, w których pacjent mógł otrzymać skuteczną terapię przeciwbólową. Prawo medyczne wprowadziło nowe przepisy, według których nie tylko pacjenci w stanie terminalnym mają nieograniczony dostęp do świadczeń eliminujących przewlekłe dolegliwości bólowe. Przed nowelizacją ustawy respektowane były założenia wynikające z prawa do umierania w spokoju, godności i bez cierpienia. Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy każdy lekarz, pielęgniarka i dentysta mają zapewnić pacjentom dostęp do takich metod leczenia, które będą bezbolesne i maksymalnie zminimalizują dyskomfort.

Prawo do leczenia bólu – tak jest teraz

Wraz z nowelizacją ustawy, do karty praw pacjenta został dopisany 12 punkt nakładający na pracowników prowadzących działalność leczniczą, obowiązek leczenia bólu. Nie chodzi tu tylko o doraźne podawanie leków przeciwbólowych, które na krótko uśmierzają ból, ale o skuteczne leczenie mające na celu całkowite wyeliminowanie dolegliwości. Również wszelkie zabiegi ambulatoryjne, dentystyczne i inne, które mogą powodować cierpienie i dyskomfort, muszą być przeprowadzone w razie konieczności z zastosowaniem znieczulenia. Dodatkowo lekarze są zobowiązani do monitorowania efektów leczenia bólu i podejmowania takich działań, które okażą się najskuteczniejsze w konkretnym przypadku. Pacjent ma prawo sam upomnieć się o znieczulenie lub dobór odpowiedniej terapii przeciwbólowej i musi taką pomoc otrzymać na każdym etapie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *