Bez kategorii

Porady ze szkoły rodzenia

Szkoła rodzenia to nie tylko możliwość zdobycia potrzebnej w ciąży i w czasie porodu wiedzy dotyczącej technik oddychania i relaksacyjnych. Zajęcia są doskonałą okazją do wymiany podglądów i doświadczeń, a taka rozmowa może być równie wartościowa, jak typowa wiedza książkowa. Wzajemne zrozumienie kobiet uczestniczących w zajęciach dodaje odwagi i eliminuje wszelkie obawy, jakie zazwyczaj pojawiają się w ostatnim etapie ciąży. Ponieważ poród wymaga wysiłku fizycznego, wiedza dostępna w szkole rodzenia może okazać się naprawdę pomocna.

Dużą zaletą tego typu zajęć jest możliwość uczestnictwa z osobami bliskimi, co daje kobietom siłę, pewność siebie i poczucie wsparcia. Do szkoły rodzenia najlepiej udać się w drugim trymestrze, ponieważ jest to czas optymalny do wykonywania zalecanych na zajęciach ćwiczeń. Warto tak sobie zorganizować czas, aby rzeczywiście na tym etapie ciąży rozpocząć zajęcia, ponieważ są one wówczas najbardziej efektywne. Objawy ciąży z reguły nie są już tak uciążliwe, a małe rozmiary dziecka pozwolą jeszcze na swobodę ruchów. Jeśli jednak w tym momencie nie udało się przystąpić do ćwiczeń, warto pamiętać, aby rozpocząć naukę najpóźniej około piątego tygodnia przed porodem.

Trwający pięć tygodni kurs jest wystarczający do zapoznania się z technikami oddechowymi i relaksacyjnymi, które pozwolą odprężyć się w czasie ciąży i zapanować nad ciałem w momencie porodu. Umiejętność stosowania tych technik umożliwia spokojnie przejście przez kolejne etap porodu, a także minimalizuje napięcie związane z bólem porodowym. Zaletą zajęć jest już sam ich charakter teoretyczno-praktyczny, a także doświadczeni prowadzący, z reguły położne i fizjoterapeuci. Zawsze też można skorzystać z porady psychologa i lekarza, który wyjaśni, na czym polega poród naturalny i cesarka. Nauka i zdobyta wiedza pozwolą ze spokojem oczekiwać na dziecko.

 

Dodaj komentarz