Bez kategorii

Podstawowe zasady zdrowego żywienia

O konieczności zdrowego odżywiania mówi się zwykle w kontekście dorastających dzieci, osób przewlekle chorych, czy też seniorów. W rzeczywistości jednak niezależnie od wieku, kondycji i stanu zdrowia, warto przestrzegać odpowiedniej diety. Zapobiega to pojawieniu się w przyszłości rozmaitych schorzeń, jak również polepsza aktualną jakość życia. Na czym polega zdrowe odżywianie?

Zbilansowana dieta

Zróżnicowanie diety umożliwia dostarczenie do organizmu wszelkich niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich ilościach. Ażeby sprawnie funkcjonować, człowiek potrzebuje białka, soli mineralnych, witamin i tłuszczów roślinnych. Również niecieszące się dobrą sławą węglowodany oraz tłuszcze zwierzęce są potrzebne, choć w niewielkich ilościach. Szeroki wachlarz produktów umożliwiających stworzenie pełnowartościowej, zróżnicowanej diety oferuje sklep ze zdrową żywnością zielonykarmnik.pl.

Regularne odżywianie

Dla zdrowia ważne jest nie tylko to, co się je, ale również jak się to robi. Zdrowo odżywiający się człowiek spożywa co najmniej 3 posiłki dziennie, choć wskazanych jest nawet 5. Dzięki temu unika się uczucia głodu, powodującego ciągłe podjadanie oraz jednorazowe spożywanie nadmiernych ilości kalorii.

Warto podkreślić, jak ważne są śniadania i kolacje, czyli posiłki przez wielu pomijane. Obfite, bogate w białko śniadanie daje siłę na cały dzień i pozwala dotrwać bez podjadania i uczucia głodu do kolejnego zaplanowanego posiłku. Natomiast z kolacji rezygnuje wiele osób przekonanych, iż przysłuży się to ich zdrowiu. Należy w tym miejscu wyjaśnić, że również podczas snu organizm spala kalorie, stąd też spożywając kolację 2-3 godziny przed zaśnięciem nie ryzykuje się nabrania dodatkowych kilogramów. Lekkostrawny, wieczorny posiłek zapobiega natomiast m.in. problemom gastrycznym, wynikającym z nocnego wygłodzenia.

Owoce i warzywa

Większość owoców i warzyw to doskonałe źródła tzw. zdrowych węglowodanów, czyli takich, których indeks glikemiczny jest niski. Zawierają się one również w pieczywie pełnoziarnistym, roślinach strączkowych, czy też płatkach owsianych. Owoce i warzywa mają również mnóstwo witamin, dlatego powinny stanowić stały element diety. Warto spożywać je do śniadania, bądź też jako podwieczorek. Można również dodać suszone owoce do obiadu. Duży ich wybór posiada wspomniany już sklep ze zdrową żywnością zielonykarmnik.pl.

Dodaj komentarz