Bez kategorii

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w domu

Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu pozwala nam w pełni cieszyć się życiem. Zdrowie, czyli dobra kondycja fizyczna i psychiczna, to najważniejszy aspekt naszego życia. Dlatego w codziennym biegu warto pamiętać o tym, żeby zadbać o nasze ciało i umysł.

Czym jest kręgosłup?

Jednym z najważniejszych elementów naszego ciała jest kręgosłup. Jest to podstawa szkieletu, która pełni wiele funkcji w tym narządu podporowego oraz narządu ruchu. Jest narażony na wiele czynników, które oddziałują na niego w negatywny sposób.
Jest złożony z 26 kości i podzielony na 5 odcinków:
– szyjny;
– piersiowy;
– lędźwiowy;
– krzyżowy;
– guziczny.

Jak utrzymać kręgosłup w formie?

Żeby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją kręgosłupa trzeba o niego dbać. Można wykonywać ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w domu, na siłowni lub udać się do specjalisty-rehabilitanta, który będzie czuwał nad prawidłowością wykonywanych ćwiczeń.
Warto też zwrócić uwagę na to, czy swoimi nawykami nie wpływamy negatywnie na stan naszych kręgów. Nawet niewłaściwe wykonywanie zwykłych, codziennych czynności może spowodować trwałe uszkodzenia kręgosłupa. Tak samo siedzący tryb życia, brak jakichkolwiek treningów lub zbyt intensywne treningi.

Przyczyny bólu kręgosłupa.

Główne przyczyny bólu kręgosłupa to przede wszystkim wady postawy np. lordoza, skolioza. Jeśli nie potrafisz utrzymać prawidłowej postawy, garbisz się, wypinasz brzuch do przodu to z pewnością obciążasz swój kręgosłup i doprowadzasz do trwałych, lecz w większości odwracalnych zmian. Wystarczy, że zaczniesz regularnie wykonywać specjalne ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w domu i już jesteś na dobrej drodze do poprawy swojej postawy.
Do przyczyn bólu kręgosłupa zaliczamy też różne choroby. Najczęstsze z nich to: osteoporoza, rwa kulszowa, dyskopatia czy też zwyrodnienie kręgosłupa.

Wałki i Rollery do masażu
Wałki i Rollery do masażu

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w domu – dla każdego.

Jest wiele ćwiczeń, które możesz wykonywać samodzielnie. Można również zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty czy rehabilitanta, który dobierze nam ćwiczenia odpowiednie do naszych schorzeń. Koszt takiej konsultacji nie jest wygórowany i jeśli nie mamy pieniędzy na regularne wizyty to warto iść chociaż na jedną żeby zobaczyć jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, nie robiąc sobie krzywdy.
Kiedy mamy już dobrany zestaw ćwiczeń warto wykonywać je regularnie żeby osiągnąć jak najlepsze efekty.
Przykładowe ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w domu, w zależności od odcinka, nad którym pracujemy, to ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, rozluźniające. Jest mnóstwo różnych zestawów, które z łatwością znajdziemy w Internecie i dobierzemy te najlepsze dla siebie.

Dodaj komentarz