Bez kategorii

Astma – objawy, leczenie

Astma to najczęściej występująca, przewlekła choroba układu oddechowego. Niestety zachorowalność na nią wciąż rośnie, zwłaszcza u dzieci (najprawdopodobniej aż od 11 – 16 %). Jak szybko ją rozpoznać?

Przyczyny astmy

Jest to bardzo często choroba występująca rodzinnie, dlatego jeśli jeden z rodziców ma astmę to prawdopodobieństwo, że wystąpi ono u potomstwa wynosi około 30%. Z kolei jeśli obydwoje rodziców choruje na astmę, to ryzyko zwiększa się, aż do 50%. Innym powodem występowania tej choroby są alergie. Do alergenów, które najczęściej powodują astmę możemy wymienić:

  • Odchody roztocza kurzu domowego,
  • Naskórek zwierząt domowych,
  • Pleśń,
  • Pyłki roślin – drzew, traw, kwiatów czy chwastów.

Objawy astmy

Astma ma wiele objawów, które mają często charakter napadowy. Do najczęściej występujących zaliczamy:

  • duszności
  • kaszel
  • ściskanie w klatce piersiowej
  • świszczący oddech.

Między poszczególnymi napadami zdecydowana większość chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości. Duszności ustępują samoistnie lub po przyjęciu leku, np. rozkurczającego oskrzela.

Leczenie astmy

Do tej pory niestety nie udało się wprowadzić przyczynowego leczenia astmy. Można jej jednak zapobiegać – bardzo ważna jest profilaktyka. Jak powinna wyglądać? Przede wszystkim należy unikać palenia papierosów, również i biernego, kurzu, sierści zwierząt domowych. To przede wszystkim w przypadku dzieci. Z kolei u dorosłych koniecznym jest unikanie dymu tytoniowego, a także czynników drażniących w miejscu pracy. Wszystko to ma poprawić komfort życia pacjenta i umożliwić mu prowadzenie w miarę normalnego życia.

W leczeniu astmy ważna jest świadomość chorego. Powinien wiedzieć, na czym polega jego choroba, czego unikać oraz jak sobie radzić z napadami.

Artykuł powstał we współpracy z: https://sklep.chde.pl/choroby-pluc/pikflometry/33,microlife-pikflometr-pf100.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *