Bez kategorii

Zrozumieć terroryzm

Co kieruje ludżmi dokonującymi ataków terrorystycznych na masową skalę? Dlaczego desperacja i brak szacunku do własnego, a także cudzego życia jest tak silna u zamachowców i co powoduje, że walka ze współczesnym terroryzmem jest tak trudna? Na te oraz inne nurtujące pytania będą starały się odpowiedzieć pierwsze w Polsce innowacyjne studia na specjalności Psychoterroryzm, uruchomione w tym roku przez Uczelnię Techniczno-Handlową im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie (UTH). Sądząc po frekwencji w biurach rekrutacyjnych, chętnych nie zabraknie.

Narzędzie strachu

Współczesny terroryzm nie jest obecnie odrębną ideologią, nową filozofią czy też samoistnym zjawiskiem na arenie międzynarodowej. Tak naprawdę jest to coraz powszechniejsze narzędzie nacisku i zastraszania wykorzystywane przede wszystkim do celów politycznych i propagandowych. Walka z tym zjawiskiem jest obecnie bardzo złożona i mozolna, a cele i motywy działania terrorystów są trudne do przewidzenia.

Terroryzm z psychologicznego punktu widzenia

Określenie „psychoterroryzm” jako pierwszy stworzył rosyjski pisarz N. Anisimov z Moskiewskiego Anty-Psychotronicznego Centrum. Opisywał on działanie broni psychotronicznej oraz jej zastosowanie w stosunku do umysłu ludzkiego.

Działania grup oraz organizacji terrorystycznych bardzo często wiążą się z silnym efektem psychologicznym, a także gwałtownym oddziaływaniem na sferę emocjonalną. Studia licencjackie Psychoterroryzm w UTH mają przede wszystkim za zadanie dokonać psychologicznego opisu zjawiska, jakim jest współczesny terroryzm, co stanowi kluczowy element do skutecznej walki  z nim. Studia na tej specjalności pomagają ocenić związki pomiędzy terroryzmem a ekstremizmem, a także zrozumieć zewnętrzne oraz wewnętrzne motywy ataków terrorystycznych. Umożliwiają również właściwe zinterpretowanie poszczególnych psychologicznych etapów terroryzmu, co ułatwia skuteczne przeciwdziałanie tego rodzaju zagrożeniom.

Poważne zagrożenie dla całego świata

Współczesny międzynarodowy terroryzm stanowi od lat najpoważniejsze zagrożenie dla systemu bezpieczeństwa wielu światowych państw. Szybki rozwój cywilizacyjny, postęp technologiczny oraz zmienna sytuacja geopolityczna na mapie świata sprawiają, że modyfikacją ulegają również formy oraz narzędzia działania organizacji terrorystycznych. Coraz częściej badania nad współczesnym terroryzmem sprowadzają się do wyjaśnienia tego zjawiska pod kątem psychiatrycznym oraz socjologicznym. Służą temu bezsprzecznie innowacyjne studia licencjackie Psychoterroryzm w UTH, które przygotują absolwentów do pracy w agendach wywiadowczych oraz organach ściągania zajmujących się zwalczaniem szeroko pojętego terroryzmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *