Bez kategorii

Mleko modyfikowane doskonałą alternatywą dla naturalnej metody karmienia niemowlaka, jednak tylko w wybranych przypadkach

Jeżeli chodzi o mleko modyfikowane, to nie ma obecnie jednej uniwersalnej mieszanki, która mogłaby być podawane każdemu dziecku, jako jego podstawa żywieniowa. Wraz z rosnącą wiedzą na temat alergii pokarmowej, nietolerancji laktozy czy też niedojrzałego jeszcze układu trawiennego dziecka, trudno w pierwszej chwili zdecydować, który rodzaj mleka modyfikowanego będzie dla malucha najodpowiedniejszy.

Mleko prawie jak naturalne

Mleka modyfikowane to specjalne produkty mleczne przygotowywane z mleka krowiego, w których podczas procesu produkcyjnego zmienia się skład mleka pochodzenia zwierzęcego, aby możliwie jak najlepiej odwzorować skład naturalnego mleka matki. Stąd też nazwa „mleko modyfikowane”. Tego rodzaju produkty to niejednokrotnie jedyna możliwa forma żywienia niemowlaka, szczególnie gdy matka nie może karmić dziecka w naturalny sposób.

Kiedy podaje się mleka modyfikowane

Mleka modyfikowane są idealnym substytutem dla nie w pełni jeszcze rozwiniętego układu pokarmowego niemowlaka, który może żle reagować na mleko pochodzenia zwierzęcego, zawierającego zbyt mało witamin i minerałów, natomiast dużą ilość białka oraz sodu. Mleka modyfikowane podaje się małemu dziecku wyłącznie po konsultacjach i za zgodą lekarza pediatry, oraz gdy zachodzą istotne przeciwskazania zarówno ze strony matki, jak i dziecka odnośnie naturalnego karmienia piersią. Takie przeciwwskazania u dziecka to przede wszystkim zdiagnozowana u niego galaktozemia lub wrodzony niedobór laktazy, natomiast u matki to na pewno zakażenie wirusem HIV, infekcja HTLV-1 i HTLV-2, konieczność przyjmowania niektórych leków czy też czynna nieleczona grużlica.

Mleko w zależności od wieku

W przypadku konieczności zastosowania mleka modyfikowanego w diecie małego dziecka musi ono zostać odpowiednio dopasowane do wieku malucha. Obecnie zarówno w sklepach, jak i aptekach można dostać bez recepty mleko modyfikowane dla dzieci w różnym wieku. Skład poszczególnych mieszanek różni się między sobą w zależności od potrzeb organizmu dziecka warunkowanych jego wiekiem. Dostępne produkty modyfikowane oznaczane są cyframi od 1 do 5. Im młodsze jest dziecko, tym niższa cyfra powinna znajdować się na opakowaniu mleka modyfikowanego, które kupujemy. I tak na przykład, cyfra 1 oznacza mleko przeznaczone do karmienia niemowlaka do szóstego miesiąca życia, cyfra 2 od szóstego do dwunastego miesiąca życia, cyfra 3 dla dzieci do drugiego roku życia, itd.

Mleka modyfikowane ze specjalnymi oznaczeniami

Dostępne są również na rynku specjalne mieszanki dedykowane głównie dzieciom, których stan zdrowia nie pozwala na przyjmowanie zwykłego mleka modyfikowanego. Są to tzw. hydrolizaty, które można dostać jedynie na receptę i za zgodą lekarza. Hydrolizaty mają specjalne oznaczenie umieszczone na opakowaniu. Są to m.in.: HA (mieszanka dla dzieci z alergią), AR (mieszanka antyrefluksowa) czy też R lub GR (wzbogacona mieszanka dla niemowląt z dużym apetytem lub do karmienia na noc).

Mleko modyfikowane to nie tylko doskonała alternatywa dla naturalnego karmienia dziecka, ale również idealny sposób zaspokajania głodu u malucha, wspomagania jego układu immunologicznego, a także zabezpieczania układu trawiennego młodego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *