Zastosowanie manometrów w codziennym życiu
W klasycznym ujęciu dnia codziennego nie dostrzegamy, jak często towarzyszą nam pomiary ciśnienia. Samo ciśnienie jest nierozerwalnym elementem naszego otoczenia – atmosfera wywiera na nas określony nacisk, podobnie jak i inne ciała, które kontaktują się z nami na drodze oddziaływań grawitacyjnych i nie tylko. Pomiary ciśnienia towarzyszą nam praktycznie od zawsze i warto wiedzieć co nieco o tym, jak te prozaiczne czynności przebiegają.
Dlaczego się nad tym zastanawiamy?
Gdyż przetwornik ciśnienia nie jest wcale tak nowoczesnym wynalazkiem, co więcej – należy sobie uświadomić, że np. ciśnienie atmosferyczne stanowi realny parametr, który przekładać się może między innymi na nasze samopoczucie w danym momencie. Ciśnienie krwi stanowi jeden z podstawowych parametrów, który warunkuje w ogóle nasze przeżycie. Serce jest jak pompa, która generuje ciśnienie, a różnice w ciśnieniach pomiędzy dwoma punktami – np. sercem i kończyną sprawiają, że nasza krew krąży w żyłach. Stąd też należy dostrzec, w jakich miejscach i sytuacjach oceniamy oddziaływanie określonej energii, na zdefiniowaną powierzchnię – co per se stanowi ścisłą definicję ciśnienia.
Przepływ powstaje, gdy jest różnica ciśnień
Dlatego nie interesują nas często ciśnienia bezwzględne i atmosferyczne, a odniesienie ciśnień z dwóch punktów krańcowych pomiędzy którymi ma nastąpić przepływ. Uzyskanie tej wypadkowej i jej ocenę umożliwia przetwornik różnicy ciśnień, a więc klasyczny manometr znajdujący się przy kompresorach, w instalacjach hydraulicznych, pneumatycznych lub też gazowych. Biorąc pod uwagę liczne istotne parametry w mechanice płynów pomiary uwzględniać muszą także rodzaj cieczy, charakter przepływu oraz szerokość naczynia, przez które przepływa ciecz pod ciśnieniem. Tak samo jest z krwią- im niższe ciśnienie, tym wyższe ryzyko niedotlenienia mózgu, czy też powstania innych objawów związanych ze zwyczajnym brakiem tlenu.
Manometry odnajdujemy w następujących sytuacjach:
- u lekarza,
- w warsztacie,
- przy pompach,
- w urządzeniach codziennego użytku,
- w zaawansowanych zegarkach,
- w stacjach meteorologicznych.
Są to tylko nieliczne przykłady z zastosowania manometrów. Warto mieć świadomość, iż ciśnienie to pierwotny i niezwykle istotny parametr fizyczny.