Bez kategorii

Proces pozyskiwania dotacji unijnych w praktyce

Sam proces pozyskiwania unijnych dotacji nie jest bardzo skomplikowany. Konieczne jest jednak przestrzeganie pewnych założeń formalnych, które umożliwią nieskrępowane pozyskanie środków oraz ich rozliczenie zgodnie z założeniami świadczeń z Europejskiego Funduszu Społecznego, Programów Innowacji, czy też kierunkowych programów realizowanych przez Unię Europejską. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele i warto się dokładnie zorientować, jak wyglądają praktyczne założenia dotyczące pozyskiwania środków unijnych.

pozyskiwanie dotacji

Droga przez mękę, czy prosta ścieżka?

Wiele osób utożsamia pozyskiwanie dotacji z olbrzymim wysiłkiem i koniecznością zmierzenia się z olbrzymią biurokracją. Czasami tak jest, ale wcale tak być nie musi. Wszystko zależy od tego, jak sami jesteśmy biegli w rozwiązywaniu spraw urzędowych, przestrzeganiu terminów oraz przygotowywaniu dokumentacji. Istnieją wyspecjalizowane firmy, które realizują te zadania w sposób bardzo profesjonalny, zaangażowany i szczegółowy – tak aby dotacja nie tylko mogła być pozyskana, ale żeby i została poprawnie rozliczona przez organy unii Europejskiej. Nie jest to nic specjalnie skomplikowanego i warto sprawdzić, jak wyglądają oferty danych przedsiębiorstw.

 

Jak wygląda wsparcie ze strony profesjonalnej firmy doradczej?

Przedsiębiorstwa zajmujące się obsługą dotacji realizują różnorakie zadania – przede wszystkim zajmują się one takimi kwestiami jak:

  • Pozyskiwanie dotacji unijnych,
  • Przygotowywanie dokumentacji inwestycji,
  • Opracowanie biznesplanów i kosztorysów,
  • Ocena projektu pod kątem innowacyjności, konkurencyjności oraz rentowności,
  • Przygotowanie kampanii promocyjnych,
  • Rozliczenie księgowe z dotacji,
  • Nadzór prawny nad realizowaną inwestycją,
  • Ocena celowości i zgodności z założeniami zakupów oraz inwestycji przedmiotowych.

Są to tylko niektóre kwestie, którymi zajmują się takowe przedsiębiorstwa. Warto jest dokładnie rozważyć istniejące możliwości i wiedzieć, jak wyglądać może skuteczne pozyskiwanie unijnych dotacji w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *