Bez kategorii

Wentylacja w warunkach przemysłowych

W warunkach przemysłowych działanie wentylacji jest bardzo istotną rzeczą. Trzeba tutaj zatroszczyć się o wiele kwestii związanych z zabezpieczeniem obiektów przemysłowych przed czynnikami szkodliwymi, spalinami, substancjami wybuchowymi oraz pyłem. Instalacje wentylacyjne w zakładach przemysłowych są wysoce zaawansowane technologicznie i działają ze znacznie większą efektywnością niż klasyczne wentylatory stosowane w obiektach mieszkalnych.

Specyfikacja wentylacji o przeznaczeniu przemysłowym

Warto zwrócić tutaj uwagę na kwestie dotyczące między innymi pracy urządzeń wentylacyjnych w klasycznym wydaniu. Przemysłowe wentylatory kanałowe muszą często zagwarantować efektywność pracy w zakresie nawet do kilkudziesięciu tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę. Bez tego nie ma możliwości efektywnego zabezpieczenia miejsca pracy.
Projektanci stworzyli wiele podtypów klasycznej wentylacji kanałowej:

• Wentylatory osiowe,
• Wentylatory promieniowe,
• Wentylatory przeciwwybuchowe,
• Wentylatory ER,
• Wentylatory rewersyjne,
• Wentylatory odporne na pył.

wentylatory kanałowe

Przy projektowaniu takiej instalacji wentylacyjnej trzeba także zwrócić uwagę na właściwe rozplanowanie przewodów oraz dostarczenie energii elektrycznej do systemu wentylatorów znajdujących się w wentylacji. W halach przemysłowych, szczególnie tam, gdzie występuje zapylenie lub zagrożenie wybuchem konieczne jest z jednej strony zabezpieczenie samej instalacji przed działaniem czynników szkodliwych, a z drugiej – zapewnienie na tyle dużej wydajności, aby możliwe było szybkie usunięcie zanieczyszczeń powietrza lub też sprowokowanie nadmuchu świeżego powietrza, które znajduje się na zewnątrz. Wyzwania związane z działaniem wentylacji w obiektach przemysłowych są więc całkiem spore.

Do kogo zwrócić się o zaprojektowanie wentylacji i dobór wentylatorów?

Na rynku działa wiele wyspecjalizowanych firm, które zajmują się kompleksowym projektowaniem i instalacją wentylacji w obiektach przemysłowych. Projekt instalacji wentylacyjnej powinien być już na wstępie opracowany, aby możliwe było przewidzenie rozmieszczenia przewodów na etapie realizacji inwestycji.

Dodaj komentarz