Bez kategorii

Usługi cięcia wodą – jak wybrać najlepszą ofertę?

Wynaleziona już niemal 50 lat temu technologia cięcia wodą dzisiaj jest już niezwykle popularna i powszechnie stosowana do obróbki rozmaitych materiałów. Strumień wody znajduje zastosowanie w niemal każdej branży, ze względu na skuteczność i dokładność działania. Niemniej oferty firm oferujących usługi cięcia wodą są zróżnicowane. Jakie warunki musi spełniać usługodawca, aby można było mu zaufać?

Na czym polega cięcie wodą?

Water jet, jak powszechnie nazywa się usługi cięcia wodą, polega na obróbce elementów konstrukcyjnych, maszyn i dowolnych innych obiektów przy użyciu wody pod ciśnieniem. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielka siła drzemie w wodzie, która jest w stanie przecinać nawet najtwardsze, grube materiały. Podczas cięcia wodą wykorzystuje się również materiał ścierny, znajdujący się w strumieniu wody. Najczęściej są to minerały, wśród których dominuje garnet, czyli piasek granatu.

Usługi cięcia wodą

Zaawansowane technologicznie maszyny

Dokonując wyboru usługi, należy zwrócić szczególną uwagę na sprzęt, jakim dysponuje dana firma. Powinno być to zaawansowane technologicznie urządzenie, wytwarzające strumień wody osiągający prędkość powyżej 300 m/s. Przy takiej prędkości, zawierając piasek granatu, woda jest w stanie przeciąć takie materiały, jak stal, szkło, granit, a nawet tytan. Maksymalna grubość materiału obrabianego przez cięcie wodą zależy od rodzaju materiału oraz od projektu. Niebagatelne znaczenie ma także sam sprzęt. Najlepsze urządzenia pozwalają przecinać, czy też tworzyć otwory w elementach grubych nawet na 20 cm.

Kompleksowa usługa

Dobra firma to taka, która oferuje kompleksowe usługi. Niektórzy klienci posiadają własne projekty i oczekują jedynie ich rzetelnej realizacji. Jednak z usługi cięcia wodą korzysta także wielu laików, którzy nie mają pojęcia, jak obrobić dany element. Usługa obrabiania materiału strumieniem wody powinna zatem polegać również na doradztwie i tworzeniu projektów. Ponadto, godna polecenia firma doradzi, czy aby na pewno w danej sytuacji cięcie wodą to najlepsze rozwiązanie. Być może w tej konkretnej sytuacji lepiej skorzystać z frezowania, czy toczenia. Dlatego też warto zwrócić się do firmy dysponującej zróżnicowanym sprzętem. Można mieć wtedy pewność, że wybrane rozwiązanie jest optymalne. Jeżeli bowiem firma nie ma na stanie frezarki ani tokarki, być może nie poleci tych usług, tylko dlatego, iż nie chce tracić klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *