Bez kategorii

Wszystko, co musisz wiedzieć, przed rozpoczęciem pracy na wysokości

Praca na wysokości to zajęcie ciekawe, dochodowe, ale też bardzo wymagające, trudne i niebezpieczne.

Osoba chcąca podjąć taką pracę, powinna posiadać niezbędne kwalifikacje, a także pewne predyspozycje psychiczne i fizyczne, które pozwolą wykonywać ten specyficzny zawód. Jeżeli masz lęk wysokości, nie potrafisz skupić się i opanować nerwów w ekstremalnych warunkach, ten rodzaj pracy może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Praca na wysokości to zajęcie ciekawe, dochodowe, ale też bardzo wymagające, trudne i niebezpieczne. Osoba chcąca podjąć taką pracę, powinna posiadać niezbędne kwalifikacje, a także pewne predyspozycje psychiczne i fizyczne, które pozwolą wykonywać ten specyficzny zawód. Jeżeli masz lęk wysokości, nie potrafisz skupić się i opanować nerwów w ekstremalnych warunkach, ten rodzaj pracy może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Charakterystyka pracy na wysokości

Praca na wysokości w rozumieniu prawa jest to praca wykonywana na powierzchni, umieszczonej co najmniej 1,0 m nad poziomem ziemi czy podłogi. Jeżeli powierzchnia, na której pracownik wykonuje pracę, umieszczona jest metr nad ziemią, ale wyposażona jest w konstrukcje stałe czy urządzenia zabezpieczające go przed upadkiem, wówczas nie zalicza się takiej pracy od pracy na wysokości. Tak samo, kiedy powierzchnia jest osłonięta z każdej strony pełnymi ścianami, o wysokości co najmniej 1,5, lub ścianami oszklonymi, wtedy także praca niezaliczana jest do prac na wysokościach.

http://infoway.pl/

Jakie uprawnienia są wymagane do podjęcia pracy na wysokości?

Aby podjąć pracę na wysokości, pracownik musi odbyć odpowiednie szkolenie z alpinizmu przemysłowego. Ponadto, do zdobycia uprawnień, konieczne jest przejście specjalistycznych badań lekarskich, przeprowadzonych przez lekarza medycyny pracy. W skład niezbędnych badań wchodzą badania okulistyczne, neurologiczne i laryngologiczne. Specjalistyczny kurs alpinizmu przemysłowego zakończony jest egzaminem, dopiero jego pozytywny wynik uprawnia kursanta do wykonywania zawodu.

Gdzie szukać pracy, mając uprawnienia do pracy na wysokości?

Alpinizm przemysłowy – bo tak profesjonalnie nazywa się ten zawód, to praca trudna i niebezpieczna. Doświadczeni alpiniści są jednak potrzebni w wielu branżach. Mając uprawnienia do pracy na wysokościach, można podjąć taką pracę jak:

  • konserwacja obiektów wysokich
  • instalacja i konserwacja linii telekomunikacyjnych i energetycznych
  • budowlanka
  • czyszczenie i malowanie elewacji budynków
  • praca na platformach wiertniczych.

Alpinizm przemysłowy – jakie ryzyko niesie ta praca i jak przygotować się do jej wykonywania?

Planując podjęcie pracy na wysokości, warto poznać nie tylko jej pozytywne aspekty, takie jak wysokie zarobki i duża dawka adrenaliny, ale także znać ryzyko, jakie ze sobą niesie. Praca na wysokości to bardzo niebezpieczne zajęcie. Upadek z dużej wysokości jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet dla życia pracownika. Podejmując pracę jako alpinista przemysłowy, bezwzględnie należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie ma tutaj miejsca na błędy i ustępstwa od reguł. Ponadto wybierając się na specjalistyczny kurs, warto wybrać taki, który w swoim programie będzie przewidywał elementy ochrony zdrowia i pierwszej pomocy. W tak ryzykownej pracy powinno się mieć podstawową wiedzę oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy, oraz reagowania w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *