Umowy cywilnoprawne, czyli „śmieciówki” w polskim prawie
Prowadząc działalność gospodarcza lub ubiegając się o wymarzona pracę należy przed zatrudnieniem pracownika lub rozpoczęciem wykonywania obowiązków zawodowych podpisać odpowiednią umowę na podstawie stosunku pracy, opartą na przepisach Kodeksu cywilnego. Obecnie bardzo często mamy do czynienia z tzw. umowami śmieciowymi, a więc umowami zlecenie oraz umowami o dzieło. Co w praktyce oznaczają one dla pracownika oraz pracodawcy?
Umowy cywilnoprawne a Kodeks pracy
W art. 22 Kodeksu pracy czytamy, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o dzieło, zaliczane do umów cywilnoprawnych, nie są traktowane jako umowy o pracę, a tym samym nie podlegają przepisom Kodeksu pracy. W przypadku tego rodzaju umów nie można mówić o zatrudnieniu, pracowniku, pracodawcy czy też stosunku pracy. Jednak ich największą zaletą są niższe koszty pracodawcy oraz samego pracownika.
Umowa zlecenie
Popularna obecnie umowa zlecenie (art. 734-751 Kodeksu cywilnego) to jeden z rodzajów umowy nazwanej. Mówi o tym szczegółowo Prawo cywilne. Zarys części ogólnej, gdzie za umowę zlecenie uznaje się zobowiązanie przyjmującego zlecenie (zleceniobiorca) do wykonania określonej czynności prawnej dla osoby zlecającej (zleceniodawca). Zawarcie umowy zlecenie następuje w momencie złożenia przez obie strony zgodnego oświadczenia woli. Tego rodzaju umowa jest umową tzw. starannego działania, w wyniku której zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności na rzecz zleceniodawcy. Podczas zawierania umowy strony porozumiewają się również w sprawie rodzaju czynności, ich zakresu, ramy organizacyjnej oraz wynagrodzenia za wykonane czynności. W przypadku tej formy umowy cywilnoprawnej zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za bezpośredni efekt wykonanej czynności.,/p>
Umowa o dzieło
Umowa o dzieło (art. 627-646 Kodeksu cywilnego), nazywana również umową rezultatu, to umowa o wykonanie „dzieła”, która dotyczy jednorazowego wykonania czynności, mającej na celu osiągniecie z góry założonego rezultatu. Dzieło zawarte w umowie musi mieć co najmniej częściowy charakter materialny. Umowę o dzieło można zawrzeć zarówno ustnie, jak i pisemnie. Co ciekawe, zleceniobiorca nie musi wykonywać dzieła osobiście (chyba że umowa przewiduje inaczej), jednak jest on odpowiedzialny za wynik końcowy wykonany przez osoby trzecie.
Opublikuj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.