Bez kategorii

Wakacje w Chorwacji – co warto zobaczyć?

Moment, w którym możemy rozpocząć planowanie przyszłych wakacji, to prawdziwie ekscytujący czas. Wybór miejsca i sposobu ich  spędzenia bywa jednak trudny, szczególnie gdy część rodziny chciałaby leżakować na plaży i sączyć chłodne drinki, podczas gdy druga część wolałaby, aby było sportowo i aktywnie. Jest jednak miejsce w Europie, gdzie spokojnie można połączyć takie odmienne pragnienia. To Chorwacja.

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Chorwacja to niezwykle różnorodny kraj, z urokliwymi miejscowościami położonymi nad brzegiem morza, jak i zachwycającym interiorem i stolicą, którą jest Zagrzeb. Stosunkowo niewielu turystów dociera do tego miasta, gdyż jest mocno oddalone od morza, do które tęsknią urlopowicze. Planując wakacje w Chorwacji, warto dobrze przemyśleć co chcemy zobaczyć, gdyż pięknych miejsc nie brakuje. Bardzo popularnym regionem, w którym znajdziemy urokliwe małe miasteczka z przyjemnymi plażami, jak i spory masyw masyw górski do trekkingu, jest Dalmacja z Riwierą Makarską.

Wakacje w chorwacji

Dalmacja i Riwiera Makarska

Wypoczynek w tym rejonie rozpoczynamy od zwiedzania Splitu. To duże miasto z zachwycającą starówką, która tętni życiem wieczorem. Największym zabytkiem Splitu jest pałac Dioklecjana, dlatego krążąc krętymi uliczkami możemy czasem poczuć się jak w starożytnym Rzymie. W Splicie znajdziemy również mnóstwo urokliwych butików, małych sklepików, gdzie uda nam się kupić ładne pamiątki, przyjemnych restauracyjek i i kawiarni. Zachwyca również promenada, przepięknie obsadzona palmami, w których cieniu można odpocząć po zwiedzaniu miasta. W Splicie warto spędzić dzień lub dwa, a następnie kierować się w stronę mniejszych miasteczek na Riwierze. Świetnym wyborem jest sama Makarska. To miasteczko położone u podnóża masywu Biokovo. W sezonie turystycznym tętni życiem, turystów nie brakuje, bowiem wakacje w Chorwacji spędza naprawdę wiele osób. Będzie to zatem dobre miejsce dla osób lubiących takie gwarne miejscowości. Sam masyw Biokovo przyciąga zaś osoby lubiące ruch i aktywny wypoczynek, zachęcając do trekkingu i wspinaczki

Wodospady w Parku Krka

Kultowym miejscem w Chorwacji, polecanym sobie przez zachwyconych turystów,  jest Park Narodowy Krka i jego przepiękne wodospady. Warto pojechać tam na całodniową wycieczkę, aby zobaczyć zupełnie inne oblicze Chorwacji. Park położony jest w środkowej Dalmacji.

Dubrownik

Miejscem, którego po prostu nie można przeoczyć spędzając wakacje w Chorwacji, jest Dubrownik. Choć z opisywanej wyżej  Dalmacji do Dubrownika jeszcze spory kawałek, naprawdę warto go przebyć. Samo poruszanie się samochodem w Chorwacji to swoista atrakcja, szczególnie dla osób o mocnych nerwach. Drogi wiją się urwiskami nad brzegiem morza, pozwalając z góry obserwować przepiękne zatoczki z turkusową wodą. Z pewnością uda wypatrzyć się niejedno piękne miejsce, do którego będziemy chcieli wrócić, aby poplażować. Gdy dotrzemy do Dubrownika przeżyjemy kolejne zachwyt. Miasto jest przepięknie położone, otoczona murem obronnym cytadela pozwala na kilkugodzinne spacery i zwiedzanie Starego Miasta. Pełno w nim świetnych restauracji, urokliwych knajpek i sklepików. Warto założyć wygodne buty gdyż strome uliczki pną się w górę, zachęcając do eksplorowania. Poza starym miastem też jest ciekawie. Na zwiedzanie Dubrownika warto zarezerwować nawet pełne 3 dni, aby na spokojnie wczuć się w klimat miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *