Bez kategorii

Wartości odżywcze kaszy jaglanej i pęczaku

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru bardzo wiele gatunków kasz (gryczana, jaglana, manna czy jęczmienna) i co najważniejsze każda z nich posiada bardzo cenne witaminy, minerały i błonnik. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, którą kaszę najlepiej wybrać i która ma najwięcej wartości odżywczych.

Zdrowotne właściwości kaszy jaglanej i pęczaku

Pod względem wartości odżywczych kasza jaglana i pęczak przewyższają ziemniaki, makarony i ryż. Kasze bogate są przede wszystkim w skrobię, która rozkłada się na glukozę i jest niezbędnym paliwem potrzebnym do prawidłowej pracy mózgu. 100 g ugotowanej kaszy jaglanej całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na węglowodany. W kaszy znaleźć można bardzo wiele składników mineralnych. Najcenniejszy jest potas, który obniża ciśnienie oraz żelazo, które z kolei zapobiega niedokrwistości. Nie można zapominać również o tym, że pęczak i kasza jaglana jest doskonałym źródłem miedzi, cynku, wapnia, krzemu i wielu witamin.

właściwości pęczaku

Dla kogo jest kasza?

Kasza jaglana i pęczak to wspaniała propozycja dla nadciśnieniowców i osób, które zmagają się z chorobami serca i układu krążenia. Kasza powinna znajdować się także w menu osób zagrożonych anemią. Jaglana kasza zawiera kwas foliowy, witaminę E i żelazo, dzięki czemu doskonale zapobiega niedokrwistości. Według bardzo wielu dietetyków pęczak i kasza jaglana jest wspaniałym daniem, dla osób żyjących w ciągłym napięciu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy z depresją, dlatego też warto wykorzystać antydepresyjne właściwości pęczaku (witamina B łagodzi objawy stresu). Kasza ze względu na bardzo dużą ilość skrobi jest także od wielu lat podstawowym daniem dla diabetyków, którzy muszą nieustannie kontrolować poziom glukozy i insuliny we krwi. Drogocenne właściwości kaszy jaglanej docenią także dzieci i kobiety w ciąży. Kasze gotowane na sypko są lekko strawne, dzięki czemu przypadną do gustu również starszym osobom.

Pęczak nie dla każdego

Drogocenne właściwości pęczaku są wszystkim bardzo dobrze znane, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszyscy mogą skorzystać z jego potencjału. Pęczak zawiera bardzo wiele chloru, siarki i fosforu, które niestety zakwaszają organizm. Grubsze kasze nie są więc dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na wrzody żołądka albo nadkwaśny nieżyt żołądka. Grube kasze podrażniają także śluzówkę jelita i co najgorsze utrudniają wykorzystanie białka z pożywienia, które niezbędne jest na przykład po operacji do regeneracji organizmu. Według wielu lekarzy pęczak nie jest także najlepszym daniem dla osób z gorączką i rozległymi oparzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *