Bez kategorii

Stosowanie mleka modyfikowanego

Każda mama pragnie, aby jej maluch rósł zdrowo oraz prawidłowo się rozwijał. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że pokarm matki jest najlepszy dla rozwoju takiego maluszka, jednak czasami niektóre mamy mają go niewystarczającą ilość i muszą podeprzeć się mlekiem modyfikowanym. Jakie mleko należy wówczas wybrać?

Czym są mleka modyfikowane oraz jakie są ich rodzaje?

Mleko modyfikowane to po prostu mleko krowie, które w trakcie obróbki zostało odpowiednio zmienione w taki sposób, aby swym składem w jak największym stopniu przypominało pokarm mamy. W mleku krowim musiał zostać obniżony poziom białka oraz zmieniony jego skład, zwiększono zawartość laktozy oraz ilość tłuszczów nienasyconych, a także obniżono poziom sodu, potasu i chloru.

Mleka modyfikowane

Mleko modyfikowane dodatkowo wzbogacono także o kompleks witamin A, E, D, oraz C, a także taurynę, żelazo, jod, karnitynę oraz prebiotyki.

Mleka modyfikowane dzielimy według następujących kategorii

  • mleko początkowe (posiada 1 w nazwie) – zostało ono tak zmodyfikowane, aby w jak największym stopniu zaspokajało bardzo duże wymagania noworodków oraz dzieci do 4 miesiąca życia;
  • mleko następne (posiada 2 w nazwie) – jest to mleko przeznaczone dla dzieci od 5 miesiąca i jego skład został opracowany w taki sposób, aby odpowiadał na potrzeby malucha pod względem zapotrzebowania energetycznego;
  • mleko Junior (z 3 w nazwie) – jest ono podawane maluchom, które ukończyły 12 miesięcy i jest zalecane dla dzieci aż do 3 roku życia.

Jak rozpocząć karmienie mlekiem modyfikowanym?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji mamy. Jeśli jej pokarm jest niewystarczający już na etapie 2 lub 3 miesiąca, należy jak najszybciej uzupełnić karmienie piersią i zacząć podawać mleko modyfikowane, aby maluszek nie był głodny. Idealnym momentem na wprowadzenie karmienia łączonego jest również moment, kiedy mama wraca powoli do pracy.

Mleka modyfikowane należy wprowadzać etapami, ponieważ maluch nie jest przyzwyczajony do butelki i początkowo może jej nie przyjąć. Wówczas to tata może przejąć karmienie malucha butelką. Ponadto takie zmiany muszą być stopniowe – początkowo należy podawać dziecku swoje mleko w butelce i dać mu czas na zaznajomienie się z innym kształtem, smoczkiem i całą butelką. Następnie można stopniowo co któreś karmienie zacząć wprowadzać mleko modyfikowane. W ten sposób wszystko odbędzie się w miarę naturalnie i bez większego szoku dla malucha, a również mama będzie się dobrze czuła widząc uśmiech na twarzy swojej pociechy.

Dodaj komentarz