Bez kategorii

Kominek – ogrzewanie i eksploatacja

Posiadanie kominka i jego eksploatacja to znacznie tańszy sposób niż standardowe ogrzewanie mieszkania o niewielkim metrażu. Ogromną zaletą kominka jest również to, że za sprawą estetyki wykonania wpływa na przyjemną atmosferę, skłaniającą do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu lub romantycznych chwil we dwoje.

Dwa rodzaje kominków

Kominki różnią się pod względem funkcji wykonywanej, wyglądu oraz ceny. Podstawowym sposobem ich podziału jest klasyfikacja ze względu na sposób zamknięcia. W związku z tą cechą można je podzielić na kominki otwarte lub zamknięte.

Kominki otwarte są stosowane raczej dla ozdoby i  są przydatne jedynie do ogrzewania pomieszczeń w ich najbliższym otoczeniu. Źródłem ciepła w kominkach otwartych jest promieniowanie z komory spalania. Większość ciepła ucieka przez komin, zaś ok. 10 – 20 % pozostaje w pomieszczeniu. Wpływa to na  to, że są raczej  używane jako źródło awaryjne zarówno w domach mieszkalnych, jak i np. domkach letniskowych. Dla osób, które posiadają otwarty kominek ogrzewanie jest raczej drugorzędną sprawą, a skupiają się bardziej na estetyce pomieszczenia i walorach ozdobnych kominków.

Z kolei drugi typ – kominki zamknięte to całkiem efektywne ogrzewanie nawet stosunkowo dużych powierzchni. Około 80 % ciepła, jakie powstaje w wyniku spalania drewna pozostaje w mieszkaniu. Budowa tego typu kominka to komora spalania oddzielona od pomieszczenia specjalnym typem szyby. Wyposażenie uzupełnia wkład kominowy lub też kaseta. Ten pierwszy element instalowany jest w nowo budowanych kominkach, zaś kasetę można dodawać do już istniejącego. Ogień w kominku nagrzewa wkład, który rozprzestrzenia ciepło na wnętrze domu, dzięki specjalnemu kanałowi nawiewnemu, szczelinami między obudową a wkładem lub też kratki, umiejscowione w okapie. Po ogrzaniu powietrze unosi się do góry i wydostaje przez kratki lub też za pomocą kanałów systemu DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Wkłady kominkowe kominków zamkniętych mogą ogrzać pomieszczenia posiadające kubaturę nawet do ok. 400 m3. Ponadto ich zaletą jest wysoki stopień bezpieczeństwa.

Kominek – ogrzewanie grawitacyjne

Ogrzewanie kominkowe grawitacyjne jest tanie, niezawodne, choć ogrzewa jedynie pomieszczenia znajdujące się w niedalekim otoczeniu kominka. Ogrzane powietrze unosi się do góry, po czym trafia do kanałów dystrybucyjnych.

Wymuszony układ ogrzewania kominkowego

Drugi układ, wymuszony, jest nieco bardziej skomplikowany i dotyczy większej powierzchni mieszkania. Najważniejszym elementem jest tu aparat nawiewny, zasysający gorące powietrze i transportujący je do wszelkich odgałęzień systemu. Konieczny jest tu dopływ prądu, co wpływa na nieco większe koszta, wynagrodzone jednak wydajnością, gdyż dobrze wykonany układ wymuszony jest w stanie ogrzać do 200 m2 domu.

Dodaj komentarz