Bez kategorii

Sposób na małą i wąską kuchnię

W zależności od domu czy mieszkania, kuchnie mogą być różne. Kiedy posiada się taką, która jest mała i wąska, wydaje się, że nie można urządzić jej funkcjonalnie. Nic bardziej mylnego – potrzebnych jest po prostu kilka dobrych pomysłów.

Mała kuchnia – jak ją umeblować?

W kuchni wąskiej najlepiej jest ustawić tylko jeden rząd szafek (to znaczy tylko pod jedną ze ścian). Ewentualnie mogą one być ustawione w kształt litery L. Trzeba jednak pamiętać wtedy o tym, że kiedy meble będą „od podłogi po sufit”, to kuchnia będzie wydawała się jeszcze bardziej ciasna. Po jakimś czasie jej użytkowania taki efekt przytłoczenia może stać się bardzo uciążliwy. Rozwiązaniem tego problemu może stać się rezygnacja z wysokiej i ograniczonej frontami szafek zabudowy górnej. W niedużej kuchni, z frontami powinno się ustawić wyłącznie szafki niskie. Natomiast na górze powinny pojawić się szafki przeszklone, a jeszcze lepiej – otwarte półki. Dzięki takiemu zabiegowi mała kuchnia optycznie się powiększy. Dobrze jeśli fronty górnych szafek wykonane są ze szkła zmatowionego albo z półprzezroczystego tworzywa sztucznego.

Mała kuchnia

Warto wiedzieć o tym, że przezroczyste meble kuchenne, które znajdują się na poziomie oczu dają iluzję przestrzeni oraz poczucie głębi.

O czym jeszcze należy pamiętać w małej kuchni?

Istnieje jeszcze kilka sposobów, które przyczynią się do tego, by mała kuchnia została urządzona funkcjonalnie i stylowo zarazem. Oto one:

  • Drzwi – do małych pomieszczeń kuchennych najlepsze są drzwi przesuwne, które zajmują bardzo mało miejsca. Na rynku znaleźć można dwa podstawowe rodzaje drzwi przesuwnych: z systemem naściennym i system wewnątrz ściennym.
  • Szerszy blat kuchenny – najlepiej kiedy będzie miał on 80 cm. Zwiększy to powierzchnię pracy, pozwoli na przechowywanie podręcznych narzędzi przy ścianie i zwiększy ilość miejsca na szafki dolne (które będą mogły mieć ok. 60 cm głębokości).
  • Stół – w małej i wąskiej kuchni nie zmieści się raczej stół typowy, ale w jego zastępstwie wybrać można wysuwany blat (w formie szuflady) lub stolik montowany na ścianie (ze składanym blatem). Do tego sprawdzą się stołki (najlepiej dające się nałożyć na siebie).
  • Zlew – kiedy w kuchni jest zmywarka, najlepiej zdecydować się wtedy na zlew jednokomorowy. Kiedy zakupu zmywarki się nie planuje, wybrać można zlew tzw. półtora komorowy (co zaoszczędzi miejsce).
  • Kolory – postawić trzeba na jasne barwy: biel, krem, beż i pastele (błękit, kolor miętowy, jasna szarość).

Te sposoby na małą kuchnię sprawią, że zaoszczędzi się miejsce, a wizualnie rozjaśni i powiększy całe pomieszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *