Bez kategorii

Obrączki ślubne – jak je wybrać i czym się kierować?

Obrączki są symbolem miłości, wieczności i trwałości związku. Wybór odpowiedniej obrączki jest bardzo ważny, ponieważ ta właśnie biżuteria będzie nam towarzyszyć do końca życia, tak przynajmniej zawsze się zakłada. Obrączki mogą być klasyczne, proste lub ozdobne

Przyszli małżonkowie zastanawiają się  jak wybrać ponadczasowe obrączki?. Istotne są tutaj pewne elementy:

  • bardzo ważny jest materiał z którego są wykonane,
  • dla wielu osób istotna jest grubość i waga obrączek,
  • wzór pierścionków i elementy ozdobne.

Z czego powinna być wykonana obrączka?

Najwięcej par  wybiera obrączki ze złota. Tradycyjny kolor czystego złota, czyli żółty, nie jest jednak już zbyt popularny. Obecnie do tego rodzaju złota dodaje się domieszki innych metali, takich jak srebro, pallad czy nikiel. Bardzo często zestawia się go z białym złotem.

Wybór obrączek

Złoto wysokiej próby jest bardzo cenione, ponieważ jest produktem luksusowym, jednak ma jeden minus. Im wyższa próba, tym złoto jest bardziej miękkie,  a z tym wiąże się mniejsza trwałość. Najczęściej obrączki wykonuje się ze złota próby 585, jest to złoto 14- karatowe.

Różne kolory złota

Ciekawą propozycją są obrączki z kilku rodzajów złota. Komponuje się np. złoto żółte z białym czy różowym, czasem zestawia się te trzy kolory. Popularne jest białe złoto, uzyskuje się go poprzez dodanie do żółtego złota niklu i cynku lub też np. palladu. Złoto niebieskie otrzymuje się z połączenia stopu złota z żelazem. Najczęściej komponowane jest z żółtym i białym złotem, a także diamentami. Czerwone złoto, zwane również różowym, powstaje ze srebra i miedzi. Te różne kolory złota są łączone na wiele sposób, w zależności od upodobań.

Nie tylko złoto….

Obrączki kojarzą się wszystkim przede wszystkim ze złotem, a mogą być wykonane również z innych metali szlachetnych. Bardzo ceniona jest również platyna. Jest popularna min. dzięki dużej twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Obrączki platynowe mają metaliczny kolor. Również ilość platyny w stopie określa próba jubilerska, podobnie jak w przypadku złota.

Oprócz złota, platyny, srebra na rynku jubilerskim można spotkać wiele nowości dotyczących biżuterii. Ostatnio modny staje się czarny karbon, który zestawia się np. z tytanem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą zdecydować się na odcienie tradycyjnego złota czy srebra. Kolejną propozycją jest połączenie brązu z tytanem, lub też brązu z karbonem.

Klasycznie czy na bogato?

W zależności od upodobań obrączki mogą być bogato zdobione lub mieć skromne, delikatne zdobienia lub kamienie. Wiele osób wybiera minimalizm, czyli proste, skromne formy i kształty, bez zbędnych zdobień. Zazwyczaj posiadają one profil wklęsły, zaokrąglony, płaski lub fazowany. Proste obrączki ozdabiane są czasem delikatnymi kamieniami. Pięknie wyglądają szafiry, rubiny czy diamenty. Osoby lubiące eksperymentować wybierają obrączki, w których łączone jest np. kilka rodzajów stopów metali, w ten sposób uzyskuje się różne wzory i fakturę, również przyozdobionych kamieniami.

Dodaj komentarz