AktualnościBez kategorii

Spawanie i przecinanie plazmowe

Dobór właściwej i skutecznej przecinarki lub spawarki plazmowej należy rozpocząć przede wszystkim od dokładnego ustalenia, jakie metale będą za pomocą tego urządzenia przecinane lub scalane. Różnią się one między sobą nie tylko ceną i marką, ale przede wszystkim parametrami.

Podstawowe parametry przecinarek plazmowych

Maksymalny prąd cięcia to wyznacznik mocy przecinarki plazmowej, decydujący o prędkości cięcia i maksymalnej grubości metalu, który można nią przeciąć. Z kolei cykl pracy określany jest procentowym podziałem okresu równego dziesięciu minutom na czas, przez który można bez przerwy używać urządzenie.

Maksymalną grubość cięcia metalu podaje się natomiast w dwóch wartościach – jakościowej i rozdzielającej. Pierwsza informuje o wielkości powierzchni rozciętej z dobra jakością, a druga o tym wielkości
cięcia, ale już bez zachowania właściwej jakości krawędzi. Niezwykle istotne są również parametry gazu plazmowego oraz rodzaj chłodzenia uchwytu.

Spawanie
Spawanie

Spawanie plazmowe

Łączenie powierzchni za pomocą plazmy to jedna z najnowszych technik spawania. Podstawowa różnica w stosunku do spawania tradycyjnego polega na tym, że używając plazmy zamiast gazu osiągamy znacznie lepszą wydajność pracy. Nieco inne są również stosowane materiały spawalnicze taki jak np. uchwyty spawalnicze, które z reguły stosuje się tylko pracy w osłonie w osłonie gazów aktywnych bądź też obojętnych. Najczęściej jest to po prostu mieszanka argonu i dwutlenku węgla.

Decydując się na zakup któregokolwiek z tych urządzeń warto dokładnie przemyśleć kwestię ciętych lub łączonych materiałów, ich jakości, budowy oraz wytrzymałości. Tylko wówczas możemy być pewni, że podjęliśmy dobrą decyzję, a urządzenia posłużą nam przez wiele lat.

Warto także pamiętać, że stanowisko do cięcia plazmowego lub spawania powinno być bezwzględnie wyposażone w dobrej jakości wentylację miejscową, z racji tego, że podczas obu procesów wydziela się mnóstwo szkodliwych tlenków i azotków metalicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *