Bez kategoriiUsługi

CNC – wstęp dla laików

Pogłębiająca się z roku na rok globalizacja światowej gospodarki ma ogromny wpływ na niemal wszystkie sfery produkcyjne, które nieustannie pozostają pod sinym naciskiem ruchu racjonalizatorskiego, który skutecznie zmierza do osiągania doskonalszych jeszcze wyrobów niż dotychczas w jak najkrótszym czasie.

W przypadku maszyn i urządzeń przemysłowych, niezmienna potrzeba dokonywania różnego rodzaju modyfikacji aktualnie działających łańcuchów procesowych wynika przede wszystkim z nieustannego dążenia do otrzymywania jak najlepszych efektów technicznych oraz ekonomicznych.

Lekcja historii czyli co to jest CNC?

Numeryczne sterowanie obrabiarek po raz pierwszy zaproponowano w 1950 roku w bostońskim MIT głównie na potrzeby lotnictwa wojskowego USA. Wykorzystując funkcje matematyczne, które opisywały kształt danego przedmiotu stworzono sterowanie przetwarzające wartości wejściowe na odpowiedni ruch poszczególnych elementów frezarki. Taki postęp techniki był wówczas możliwy tylko i wyłącznie dzięki elektronicznemu przetwarzaniu danych.

Obrabianie
Obrabianie

Zestaw różnorodnych informacji sterowniczych zapisany w postaci liter oraz cyfr zyskał nazwę NC, z angielskiego Numerical Control. Dwadzieścia lat później stworzono skomputeryzowane układy sterowania czyli powszechnie dziś znane CNC – Computer Numerical Control.

Kierunki rozwoju CNC

W chwili obecnej sterowanie numeryczne różnego typu obrabiarek rozwija się niezwykle intensywnie o czym świadczą choćby cyklicznie przeprowadzane kursy CNC. Inżynierowie pracują nad ulepszeniem układów sterujących, a także nad zastosowaniem minikomputera lub mikrokomputera jako układu sterującego. W planach istnieje również poszerzenie jakości i zakresu sterowania.

Oprócz tego trwają prace nad rozwojem samych obrabiarek związane przede wszystkim z rozwojem napędowych i pomiarowych układów. Nic zatem dziwnego, że każdy kurs CNC poszerzający dotychczasową wiedzę zdobytą m.in. na studiach cieszy się tak dużą popularnością wśród pracowników sektora przemysłowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *