Bez kategorii

Rok 2017 to czas rewolucji w naszych emeryturach. Jak zmieni się wiek emerytalny i związane z nim świadczenia?

Nadchodzi kolejna rewolucja w emeryturach. Rok 2017 może okazać się decydującym w kontekście zarówno wieku emerytalnego, jak i wysokości otrzymywanych świadczeń. Nowa ustawa emerytalna sprawi, że emerytura przysługiwać będzie znacznie większej liczbie osób. Czy oznaczać to będzie jeszcze większe problemy dla ZUS?

Nowa ustawa – nowy wiek emerytalny

19 grudnia ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą obniżającą wiek emerytalny. Oznacza to, że w październiku tego roku wejdzie ona w życie, a wraz z nią przepisy obniżające dotychczasowy wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet (poprzednio obowiązująca ustawa zrównywała wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat, przy czym zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn wiek ten miał być podnoszony stopniowo i planowany poziom osiągnąć w 2020 i 2040 roku). Ważnym rozwiązaniem zawartym w nowej ustawie jest to, że emerytura na wyznaczonym poziomie nie będzie emeryturą obowiązkową – wszyscy pracownicy po osiągnieciu wieku emerytalnego sami mogą zdecydować, czy chcą przejść na emeryturę, czy też mają w sobie jeszcze chęć i siły do tego, aby kontynuować pracę.

Moja emerytura
Moja emerytura

Na wcześniejszą emeryturę już od października

Wejście w życie nowej ustawy oznacza, że już od października wielu z nas będzie mogło przejść na wcześniejszą – względem starych przepisów – emeryturę. Jak szacują eksperci, prawo do takiej „wcześniejszej” emerytury uzyska w ten sposób od 200 tys. do 300 tys. osób. Przepisy nowej ustawy pozwolą już od października przejść na emeryturę mężczyznom w wieku 65-66 lat i czterech miesięcy oraz kobietom w wieku 60-61 lat i czterech miesięcy (oblicz swój wiek emerytalny z kalkulatorem „Moja emerytura” na prywatnaemerytura.pl).

Wiek emerytalny nie oznacza konieczności przejścia na emeryturę

Bardzo ważnym zapisem w nowej ustawie emerytalnej jest przepis mówiący o tym, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest tożsame z koniecznością przejścia na emeryturę. Ustawodawca pozostawił samym zainteresowanym możliwość wyboru, czy chcą skorzystać z możliwości przejścia na emeryturę po osiągnięciu podanego w ustawie wieku, czy też wolą kontynuować pracę zawodową. Przyszli emeryci będą mogli samodzielnie ocenić stan swojego zdrowia i poziom motywacji do dalszej pracy. Kluczowym może się tu okazać również stosunek sił do potrzeb, zwłaszcza jeśli wzrośnie świadomość dotycząca faktu, że każdy przepracowany rok więcej oznacza wyższą stawkę świadczenia emerytalnego.

Dodaj komentarz