Bez kategorii

Pustak szalunkowy – alternatywa dla drewna lub metalu

Fundament z pustaków szalunkowych powstaje jako podstawa konstrukcji, która wymaga zwiększonej wytrzymałości. W praktyce oznacza to, że pustak szalunkowy jest wykorzystywany do budowania ścian fundamentalnych i nośnych pod budynki mieszkalne i gospodarcze. Bywa  także kładziony pod garaże, ściany oporowe oraz kanały i szyby windowe.

Pustak szalunkowy – wymiary

Warto podkreślić, że omawiane elementy konstrukcyjne mogą się między sobą różnić. Jednak jeśli chodzi o pustak szalunkowy, wymiary bardzo często wynoszą 50x25x25 cm. Jest to pewien przyjęty standard. Powstał on, ponieważ pustak szalunkowy o wspomnianych wymiarach okazuje się najbardziej użyteczny. Bywa on określany jako pustak szalunkowy 25.

Pustak szalunkowy 25 – do czego można go wykorzystać?

Budowanie z pustaków szalunkowych polega na wznoszenie muru bez zaprawy, a następnie wypełnianiu go betonem. Pustak szalunkowy pozwala na szybkie wznoszenie ścian, ponieważ budowanie z tego typu materiałów nie wymaga deskowania, co znacząco skraca czas pracy, a dodatkowo obniża koszty związane z robocizną.

Najpopularniejsze elementy konstrukcji, które można wznieść za pomocą pustaków szalunkowych to ściany fundamentowe, nośne przyziemia, nośne piwnice, mury oporowe oraz słupy.

Pustaki szalunkowe – rodzaje

Jeśli chodzi o rodzaje pustaków, ze względu na przeznaczenie można je podzielić na:

  • pustaki słupkowe – wykorzystywane są do budowy słupów,
  • pustaki fundamentowe – przeznaczone do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych,
  • pustaki filarowe – do budowania filarów,
  • pustaki ozdobne – które zazwyczaj są dostępne w różnych kolorach i służą do budowania ogrodzeń,
  • pustaki wieńcowe – służące do szalowania wieńców w stropie.

Popularny pustak szalunkowy mrówka – co go cechuje?

Pustak szalunkowy Mrówka zrobiony jest zazwyczaj z mieszanki betonowej, poddanej wibroprasowaniu. Dzięki takiemu procesowi produkcji kruszywo znajdujące się wewnątrz pustaków zostaje równomiernie rozłożone. Efektem takiego rozłożenia jest jednorodna struktura, co sprawia, że pustaki mają bardzo dużą nośność.

Jednak najważniejszą właściwością, która cechuje pustaki, jest duża wytrzymałość na ściskanie. Wynosi ona zazwyczaj 3,5-5 N/mm2. Pustak szalunkowy jest materiałem mrozoodpornym oraz odpornym na działanie wody. Należy jednak mieć na uwadze, że jeżeli chcemy wykorzystać takie pustaki do budowy ściany fundamentowej lub piwnicznej, należy pokryć je warstwą hydroizolacji. Gotowy element konstrukcji można pokryć szpachlą, a następnie pomalować. Jeżeli używamy pustaków o chropowatym licu, to na początku należy je otynkować.

Pustak szalunkowy cena – ile kosztuje budowanie z tego materiału?

Jeśli chodzi o pustak szalunkowy, cena uzależniona jest od kilku czynników. Niewątpliwie w grę wchodzą tutaj wymiary, rodzaj oraz materiał, który został wykorzystany do produkcji danego pustaka. Cena większości pustaków szalunkowych nie przekracza jednak kilku złotych za sztukę. Ze względu na niski koszt, nie warto w tym przypadku oszczędzać. Jakość pustaka szalunkowego jest bowiem bardzo ważna dla jakości całej konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *