Bez kategorii

Prywatny detektyw – jakie ma uprawnienia i jakie sprawy prowadzi

Agencje detektywistyczne stają się coraz bardziej popularne – z roku na rok wzrasta liczba Polaków, którzy korzystają z usług prywatnych detektywów. Powody takiej decyzji mogą być bardzo różne – niezadowolenie z pracy oficjalnych organów ścigania, zbyt długo trwające śledztwo prowadzone przez policję bądź sprawy, których charakter nie podlega pod możliwość rozpoczęcia oficjalnego dochodzenia.

Warte podkreślenia jest także to, iż prywatny detektyw jest często wynajmowany w sprawach niezwykle osobistych, kiedy to klienci nie chcą, aby ujrzały one światło dzienne.

Uprawnienia prywatnego detektywa

Chociaż prywatni detektywi działają w Polsce od wielu lat, to prawne usankcjonowanie ich działań nastąpiło dopiero w 2001 roku, kiedy to powstała ustawa regulująca wszelkie działania agencji detektywistycznych. A zatem co robi prywatny detektyw?

Według ustawy jego praca polega na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji o poszczególnych osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Wszystkie te czynności są wykonywane na podstawie umowy zawartej pomiędzy prywatnym detektywem a osobą zlecającą.

Detektyw
Detektyw

Warte podkreślenia jest to, iż każdy prywatny detektyw powinien posiadać licencję detektywistyczną, która umożliwia mu prowadzenie określonych działań – bez aktualnej licencji wszelkie działania detektywistyczne są nielegalne.

Detektyw w trakcie prowadzenia dochodzenia nie może korzystać ze środków i metod zastrzeżonych dla oficjalnych organów śledczych (na przykład podsłuchów). Za złamanie tego zakazu grożą kary w postaci grzywny bądź pozbawienia wolności.

Co robi prywatny detektyw

Wiele osób rozważających podjęcie współpracy z agencją detektywistyczną zastanawia się, do czego można wynająć prywatnego detektywa. Otóż zakres spraw przez niego prowadzonych jest bardzo duży – tym bardziej, iż w szeregach agencji detektywistycznych coraz częściej można spotkać specjalistów z różnych dziedzin.

Prywatni detektywi przyjmują szeroki wachlarz zleceń, wśród których pojawiają się:

– sprawy rodzinne (na przykład niewierność współmałżonka, rozwód, sprawy alimentacyjne),
– sprawy gospodarcze (na przykład sprawdzenie wiarygodności kontrahenta, ustalenie lojalności pracownika, wykrywanie nadużyć finansowych, badania konkurencji),
– sprawy kryminalne (na przykład porwania i zaginięcia, poszukiwanie dowodów, pomoc ofiarom szantażu).
Największy odsetek prowadzonych śledztw dotyczy spraw rodzinnych – jest to niemal 70% wszystkich zleceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *