Bez kategorii

Nauka przez internet

Współczesny świat charakteryzuje się szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, które są wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie życia. Dzisiaj świat opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach w dziedzinie komunikacji – takich jak telefon, faks, poczta elektroniczna czy wszelkiego typu komunikatory internetowe.

W początkowej fazie rozwoju były one wykorzystywane głównie do rozrywki, jednak wraz z ich rozwojem zmieniło się także ich przeznaczenie. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie świat bez internetu, a przykładem, jak może być on wykorzystywany jest między innymi e-learning.

Istota e-learningu

Nauka przez internet (czyli e-learning) to nauczanie dydaktyczne prowadzone na odległość, z wykorzystaniem komputerów i sieci internetowej. Pozwala na ukończenie szkoły, kursów bądź studiów bez konieczności pojawiania się na salach wykładowych i fizycznej obecności w budynku placówki oświatowej.

E learning
E learning

„Istotą e-learningu jest nauka przez Internet, która umożliwia zdobywanie edukacji w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wychodzenia z domu.” – http://grafika.wse.krakow.pl/. Nauka prowadzona w takim trybie może być uzupełnieniem tradycyjnej edukacji i jedną z form podniesienia wiedzy oraz kompetencji – zwłaszcza w przypadku osób, które nie dysponują zbyt dużą ilością czasu niezbędną do uczęszczania na zajęcia.”

Z drugiej strony nauka przez internet to doskonały sposób na zdobycie wykształcenia przez osoby, które nie mogą uczynić tego w inny sposób – na przykład z powodu inwalidztwa. Warte podkreślenia jest to, iż coraz więcej placówek oświatowych docenia siłę takiego rozwiązania – kursy oraz studia przez internet są już stałą ofertą niemal wszystkich szkół i uczelni.

Zalety i wady e-learningu

Nauka przez internet zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Dzieje się tak dlatego, iż posiada ona szereg zalet, do których należy zaliczyć:
– dowolny czas nauki,
– wygoda (brak konieczności wychodzenia z domu),
– dopasowanie do indywidualnych potrzeb,
– urozmaicenie nauki (dzięki zastosowaniu nowoczesnych multimediów),
– nauka we własnym tempie,
– możliwość pogodzenia nauki z pracą i innymi zajęciami,
– zminimalizowanie strachu i nieśmiałości (które mogą się pojawić w tradycyjnej klasie),
– oszczędność czasu,
– niższe koszty.

Oczywiście nauka przez internet nie jest pozbawiona wad, a do głównych mankamentów takiego rozwiązania zalicza się: brak kontaktu osobistego z osobą prowadzącą zajęcia oraz współtowarzyszami kursu, poczucie odosobnienia oraz częsty brak motywacji. Jednak pomimo tych niedogodności wydaje się, iż znaczenie oraz popularność tego rodzaju nauki będzie stale wzrastać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *