Bez kategorii

Przelewy bankowe – podstawowe informacje

Banki to podstawowe instytucje sprawujące pieczę nad finansami polskich obywateli. Niemal 80% polskiego społeczeństwa posiada konta bankowe, a z roku na rok wzrasta liczba osób, które coraz aktywniej korzystają z dostępnych usług bankowych.

Jedną z podstawowych usług oferowaną przez banki jest przelew bankowy, który – mówiąc najogólniej – umożliwia przeniesienie środków finansowych z konta nadawcy na konto odbiorcy.

Coraz większą popularnością cieszą się przelewy internetowe, które umożliwiają zaoszczędzenie czasu (potrzebnego do zlecenia przelewu na przykład na poczcie bądź w placówce bankowej) oraz wykonywanie przelewów z dowolnego miejsca na świecie. Wszystkie przelewy realizowane przez banki opierają się na określonych zasadach.

Przelewy pieniężne
Przelewy pieniężne

Sesje bankowe

Polskie banki realizują przelewy w oparciu o elektroniczny system ELIXIR, który opiera się na teletransmisji danych, a jego głównym zadaniem jest wymiana informacji o poszczególnych zleceniach płatniczych następujących pomiędzy bankami.

Przelewy wykonywane w ramach Elektronicznej Izby Rozliczeniowej bazują na tak zwanych sesjach, do których zaliczają się sesje wychodzące i sesje przychodzące poszczególnych banków.

Schemat działania przelewu bankowego wygląda następująco:
– zlecenie danego przelewu przez nadawcę,
– przekazanie informacji o przelewie z banku nadawcy podczas sesji wychodzącej,
– otrzymanie informacji o przelewie w banku odbiorcy podczas sesji przychodzącej,
– zaksięgowanie przelewu na koncie odbiorcy.

Każdy bank ma określone godziny swoich sesji wychodzących i przychodzących, które mają wpływ na czas realizacji danego przelewu.

Płatności online
Płatności online

Przelewy natychmiastowe

Coraz więcej instytucji finansowych oferuje swoim klientom tak zwane przelewy natychmiastowe, które umożliwiają przelanie środków pieniężnych z jednego konta na drugie w ciągu zaledwie kilku sekund (i to bez względu na to, czy oba rachunki znajdują się w jednym czy też w różnych bankach).

Warunkiem wykonania takiego przelewu jest posiadanie przez bank (zarówno nadawczy, jak i odbiorczy) funkcji Express ELIXIR. Należy także nadmienić o tym, iż przelewy natychmiastowe są zazwyczaj płatne, a ich koszt jest uzależniony od tabeli opłat i prowizji danego banku i może wahać się od kilku do kilkunastu złotych.

Nie jest to mało, niemniej jednak przelew natychmiastowy to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim transferze środków finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *