Bez kategorii

Pneumatyka a obróbka powierzchni

Każdy, kto regularnie spędza czas w warsztacie, z pewnością niejednokrotnie korzystał z narzędzi pneumatycznych. Tak pospolite narzędzia, jak wiertarka czy też wkrętarka, bardzo często występują w wersji pneumatycznej. Jednak nie każdy pewnie wie, że również wiele bardziej zaawansowanych urządzeń działa dzięki energii sprężonego powietrza. Pneumatyka umożliwia między innymi piaskowanie, czyli zaawansowaną obróbkę powierzchni.

Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie to technologia, którą określa się jako obróbkę strumieniowo-ścierną. Narzędzia pneumatyczne służące do przeprowadzania piaskowania wytwarzają strumień powietrza pod wysokim ciśnieniem zawierający cząsteczki piasku. Najczęściej dostarczane są one do strumienia w ten sposób, że powietrze pędząc z ogromną prędkością, po prostu je porywa. Jednak spotykane są także urządzenia, w których zastosowano zupełnie inne rozwiązania.

narzędzia pneumatyczne

Operator narzędzia kieruje strumień powietrza w stronę powierzchni, na którą planuje oddziałać. Zdecydowanie najczęściej jest to twardy, trudny w obróbce metal. Piaskarka jest bowiem jednym z nielicznych narzędzi, które posiada odpowiednią siłę, aby zmienić strukturę powierzchni np. stali. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że piaskowanie to technologia znajdująca zastosowanie również w obróbce wielu innych materiałów.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o innych, pokrewnych urządzeniach. Mowa oczywiście o narzędziach pneumatycznych umożliwiających przeprowadzanie szkiełkowania oraz śrutowania. Są to zabiegi, których cel jest niemal tożsamy z celem piaskowania. Różnica polega jednak na tym, iż miejsce piasku zajmuje szkło lub śrut. Jaki jest cel zastępowania piaskowania którąś z wymienionych technologii? Rzecz w tym, iż są one nieco lepiej przystosowane do niektórych typów powierzchni, choć w wielu przypadkach to właśnie piaskowanie jest najlepszym rozwiązaniem.

Obróbka strumieniowo-ścierna – kiedy jest potrzebna?

Jak wspomniano, piaskowanie, śrutowanie oraz szkiełkowanie to zabiegi służące obróbce powierzchni. Na czym jednak polega ta obróbka? Przede wszystkim chodzi o wygładzenie nierównej powierzchni. Jest to niezbędne podczas produkcji wielu elementów metalowych wykorzystywanych choćby w motoryzacji. Ponadto, piaskowanie zaleca się również jako technikę czyszczenia powierzchni. Stal i inne metale to materiały, które niezwykle trudno oczyścić tradycyjnymi metodami. Dlatego też takie konstrukcje, jak na przykład ogrodzenia metalowe, czyści się poprzez zastosowanie obróbki strumieniowo-ściernej. Narzędzia pneumatyczne do piaskowania wykorzystuje się tu tak naprawdę do starcia górnej warstwy materiału, na której osiada pył, kurz i inne zanieczyszczenia.

Dodaj komentarz