Bez kategorii

Oparzenia słoneczne – jakie środki łagodzące stosować?

Wakacyjne słońce sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i pozwala na czerpanie radości z wielu form aktywności i rekreacji. Dzięki temu już po krótkim przebywaniu na słońcu możemy cieszyć się piękną opalenizną.

Niestety silne słońce niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Po zbyt długim przebywaniu na ostrym słońcu, zamiast zdrowej, letniej opalenizny, możemy dorobić się bolesnego oparzenia słonecznego.

Nieostrożne i długotrwałe przebywani na słońcu bez należytej ochrony w formie preparatów z filtrami UV może skończyć się rozległym oparzeniem. Mamy wtedy do czynienia z silnym zaczerwienieniem skóry w postaci bolesnego rumienia, a w gorszym przypadku nawet z bąblami wypełnionymi płynem surowiczym.

Rodzaje oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne dzielą się na dwa rodzaje. Oparzenia słoneczne pierwszego stopnia mają łagodniejszą postać, charakteryzują się zaczerwienieniem i lekkim obrzękiem skóry, bolesnym, ale nie zagrażający zdrowiu.

Natomiast oparzenie słoneczne drugiego stopnia jest już poważniejszą sprawą, ponieważ w tym wypadku skórę dodatkowo pokrywają bolesne pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Pęknięte bąble niezwykle łatwo ulegają zakażeniu, z tego powodu należy przyłożyć niezwykłą uwagę do ich odpowiedniej dezynfekcji. Bąble po oparzeniu należy smarować specjalnym płynem antybakteryjnym oraz maściami osuszającymi wysięki surowicze.

Delikatna pielęgnacja lekkich oparzeń

Jeżeli nasza skóra doznała oparzeń słonecznych pierwszego stopnia, powinniśmy zastosować preparat, którego aplikacja jest jak najmniej bolesna. Środek ten powinien schłodzić skórę i złagodzić ból podrażnionego miejsca. W tym przypadku doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju spraye i pianki na oparzenia, takie jak preparaty Panthenol, które wpływają regenerująco i nawilżająco na oparzoną skórę.

Tego typu środki są łatwe i szybkie w użyciu. A jeżeli poparzone miejsca naprawdę dotkliwie bolą, to można również zażyć środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy paracetamol.

Skuteczna regeneracja i ochrona przed zakażeniem

Oparzenia drugiego stopnia, którym towarzyszą bolesne bąble, potrzebują bardziej skomplikowanej pielęgnacji. W celu przeciwdziałania pękaniu bąbli po oparzeniach trzeba koniecznie stosować specjalne maści osuszające zgromadzony w pęcherzach płyn surowiczy oraz kremy antyseptyczne i regenerujące, taki jak krem Bepanthen Plus.

W przypadku bardzo poważnych i rozległych oparzeń słonecznych należy skonsultować się z lekarzem i podjąć bardziej zaawansowane metody leczenia. Więcej znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *