Bez kategorii

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

W przypadku przechowywania danych w systemie RAID (Redundant Array of Independent Disks albo nadmiarowa macierz niezależnych dysków) często mówi się i podkreśla bezpieczeństwo przechowywanych informacji. Istnieje kilka głównych plusów korzystania z tego systemu. Jest to między innymi: zwiększona odporność na awarie, zwiększona transmisja danych i zwiększenie ostatecznej dostępnej przestrzeni z danymi.

Równoległe przechowywanie danych na wielu dyskach o wzajemnej sieci dostępności do plików wydaje się idealnym rozwiązaniem gwarantującym sprawność całości systemu, jeżeli jeden z dysków zostanie uszkodzony. Hasło to niestety jest często przesadzone. Istnieje bowiem wiele czynników, które mogą doprowadzić do fizycznego uszkodzenia dysków, awarii systemu w jego części lub innego zagrożenia zewnętrznego, które może zakończyć się utratą danych. Powszechnie wiadome jest, że w ramach tego systemu informacje te są najczęściej, szczególnie wrażliwe dla instytucji lub firm korzystających z niego. Niekiedy można uniknąć katastrofy lub złagodzić jej objawy. Jeżeli nie jesteśmy zawodowymi informatykami, to nie obejdzie się jednak bez ingerencji zawodowców.

Awaria w firmie

Często odzyskiwanie danych z macierzy RAID będzie kosztownym przedsięwzięciem. Ogólna zasada szerzona przez firmy specjalistyczne zajmujące się odzyskiwaniem danych mówi, że w przypadku zarejestrowania uszkodzenia systemu plików, należy niezwłocznie wyłączyć zasilanie urządzenia. Kolejną rzeczą jest pamiętanie, aby nie uruchamiać programów porządkujących powierzchnie z informacjami. Programów takich jak defragmentatory dysku lub programy naprawcze dysku.

Ostatni krok

Więc jak odzyskać dane? Należy skontaktować się z grupą zawodowców. Pomogą nam często w pełni odzyskać krytyczne dla firmy lub instytucji informacje. Niestety macierze RAID mimo swojej przemyślanej konstrukcji mogą też zostać uszkodzone jako całość. Jeżeli zaczniemy próbować odzyskać informacje i pliki na własną rękę, nie wiedząc, co robimy, możemy doprowadzić do krytycznego w skutkach zdarzenia. Zdarzenia, które poważnie może zaszkodzić całości działalności biznesu lub instytucji. Skierujmy więc sprawę do firm, które profesjonalnie zajmują się działalnością związaną z odzyskiwaniem danych z systemów macierzy RAID. Każda taka sytuacja w firmie jest bardzo trudnym tak dla ewentualnego sprawcy czy dla właściciela przeżyciem. Możemy oszczędzić sobie dużo cierpienia, jeżeli tylko podejmiemy odpowiednie kroki. Nie zaszkodzi też poczytanie fachowej literatury poświęconej temu zagadnieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *