Bez kategorii

Leczenie rehabilitacyjne w procesie całkowitego powrotu do sprawności funkcjonalnej człowieka

Rehabilitacja ortopedyczna to wyspecjalizowana dziedzina rehabilitacji pooperacyjnej oraz pourazowej, której głównym założeniem jest zniwelowanie w możliwie jak największym stopniu negatywnych skutków urazów i unieruchomień. Współczesne leczenie rehabilitacyjne jest już na tyle rozwinięte, że w większości przypadków terapii prowadzi do przywrócenia całkowitej sprawności sprzed urazu i powrotu do pełnej aktywności życiowej pacjentów.

Im szybciej, tym lepiej

Rehabilitacja ortopedyczna powinna zostać wdrożona najszybciej, jak to jest możliwe. Wczesna stymulacja ruchowa pozytywnie wpływa na regenerację tkanek, co pozwala niwelować ból oraz obrzęki, a także zapobiega zesztywnieniu stawów. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku inwazyjnych zabiegów operacyjnych, gdzie konieczne jest przeprowadzenie postępowania przygotowawczego i postawienie diagnozy dysfunkcji, a także określenie głównych celów rehabilitacji.

Rehabilitacja ortopedyczna w leczeniu urazów kończyn i kręgosłupa

Leczenie rehabilitacyjne ma przede wszystkim za zadanie zapewnić pacjentowi całkowity powrót do sprawności funkcjonalnej zarówno pod kątem życiowym, sportowym, jak i zawodowym. Optymalna rehabilitacja opiera się na terapii manualnej, nowoczesnych formach fizjoterapii, a także na treningach propriocepcji oraz motorycznych. Rehabilitacja ortopedyczna obejmu wszelkiego rodzaju urazy oraz przeprowadzone zabiegi kończyn górnych i dolnych, a także kontuzje kręgosłupa oraz obrażenia sportowe. W leczeniu takich urazów wykorzystuje się m.in. kinezyterapię, fizykoterapię oraz różne formy masażu.

Leczenie rehabilitacyjne przewiduje również zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych w leczeniu pourazowym w postaci plastrów medycznych (tzw. kynesiology taping), które pozwalają redukować stany zapalne mięśni, stymulują krążenie krwi oraz funkcjonowanie układu limfatycznego. Tego typu rozwiązania stanowią świetne uzupełnienie całego procesu rehabilitacyjnego.

Dodaj komentarz