Bez kategorii

Kwalifikacja na przewóz rzeczy – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Jeśli dany kierowca chce pracować w transporcie drogowym, to potrzebny będzie mu kurs na przewóz rzeczy w Rzeszowie. Chodzi tutaj o kurs kwalifikacji wstępnej, po ukończeniu którego możliwe jest nawet zdobycie prawa jazdy kat. C w wieku osiemnastu lat, a kat. D w wieku dwudziestu jeden lat. Co warto wiedzieć o kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy?

 

Dla kogo przeznaczone są kursy na przewóz rzeczy?

Kurs kwalifikacji wstępnej skierowany jest dla osób chcących pracować jako zawodowi kierowcy, gdyż przygotowuje on kompleksowo do zaliczenia egzaminu państwowego. Od daty uzyskania uprawnień prawa jazdy kat. C po raz pierwszy, uzależniony jest wybór rodzaju kursu w zakresie przewozu rzeczy. W przypadku kierowców, którzy zdali prawo jazdy kat. C przed 10.09.09 r. i tych posiadających świadectwo kwalifikacji zawodowej po kursie kwalifikacyjnym, obowiązuje szkolenie okresowe. Jeśli kierowca ma ukończone 21 lat i zyskał po raz pierwszy prawo jazdy kat. C po 10.09.09 r., to obowiązuje go kwalifikacja wstępna przyśpieszona. W przypadku kierowców poniżej 21 roku życia, którzy uzyskali prawo jazdy kat. C po 10.09.2009 r. i zamierzających podjąć również pracę na stanowisku kierowcy kat. C+E, obowiązuje kwalifikacja wstępna.

Należy pamiętać też o tym, że po ukończeniu kursu czy szkolenia konieczne jest wymienienie prawo jazdy w wydziale komunikacji w celu wpisania do niego nowych uprawnień. Uzyskane świadectwa kwalifikacji potwierdza kod 95, który upoważnia do pracy na stanowisku kierowcy kierującego pojazdami solowymi bądź zestawami pojazdów.

Kurs na przewóz rzeczy Rzeszów – jak to wygląda w praktyce?

Kurs na przewóz rzeczy skierowany (kwalifikacja wstępna) jest dla osób w przedziale wiekowym od 18 do 21 lat. Składa się on z części teoretycznej – 260 h oraz z zajęć praktycznych – 20 h. Część praktyczna podzielona jest dodatkowo na 16 h zajęć w ruchu drogowym, a pozostałe 4 h dotyczą zajęć na płycie poślizgowej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej. Szkolenie to składa się z 130 h zajęć teoretycznych i 10 h zajęć praktycznych. Z kolei kwalifikacja wstępna uzupełniająca to szkolenie obejmujące 65 h zajęć teoretycznych i 5 h zajęć praktycznych. Jeśli zaś chodzi o kwalifikacje wstępną przyśpieszoną uzupełniającą, to mogą przystąpić do tego szkolenia tylko kierowcy, którzy ukończone mają 23 lata. Składa się ono z 32,5 h zajęć teoretycznych i 2,5 h zajęć praktycznych. Każde szkolenie kończy się egzaminem państwowym, który zdawany jest przed komisją powoływaną przez Wojewodę.

Dodatkową formą zdobycia nowych kwalifikacji może być również kurs ADR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *