Bez kategorii

Kocie oczka LED coraz bardziej popularne na polskich drogach

Na polskich drogach coraz bardziej popularne są odblaski kocie oczka typu LED. To punktowe lampy oświetleniowe wbudowane w nawierzchni drogi, dzięki którym kierowca zyskuje dodatkową widoczność w czasie jazdy. Przeczytaj, w jaki sposób kocie oczka LED zwiększają bezpieczeństwo na polskich drogach i dlaczego warto je montować.

Dlaczego warto montować odblaski kocie oczka LED?

Na niektórych drogach warunki jazdy są wyjątkowo ciężkie, a widoczność ograniczona – dotyczy do przede wszystkim tras krętych, pagórkowatych i położonych w górach. W takich miejscach nawet za dnia jazda jest utrudniona, a w ciemności trzeba poruszać się bardzo powoli. Czas na reakcję jest bardzo ograniczony.

Montaż odblasków kocich oczek LED pozwala na takiej drodze znacznie poprawić widoczność i tym samym zwiększyć czas, jaki ma kierowca na reakcję. Przy prędkości jazdy 100 km/h kierowca dzięki zamontowaniu kocich oczek zyskuje ok. 30 dodatkowych sekund na reakcję. W przypadku standardowego oświetlenia ten czas wynosi tylko trzy sekundy.

Jak funkcjonują odblaski kocie oczka LED?

W momencie, gdy tradycyjne elementy odblaskowe i oznaczenia są prawie niewidoczne, aktywne odblaski kocie oczka LED tworzą ciągle widoczną linię jazdy. Dzięki temu kierowanie pojazdem jest bardzo ułatwione, drastycznie zmniejsza się liczba wypadków i ofiar śmiertelnych.

Odblaski kocie oczka LED są bardzo proste w montażu i obsłudze. W ciągu dnia zasilane są dzięki ogniwu słonecznemu, które pobiera energię słoneczną. W nocy pobrana energia słoneczna jest z powrotem oddawana przy pomocy diod LED.

Co ważne, odblaski na jezdni – kocie oczka LED są niezwykle trwałe i trudne do uszkodzenia.  Odporne na działanie warunków atmosferycznych, nie grozi im również uszkodzenie z powodu pracy pługów śnieżnych. Mogą być montowane zarówno w suchej, jak i mokrej nawierzchni betonowej. W przypadku nawierzchni, która jest jeszcze mokra, montaż odbywa się przy pomocy specjalnej uszczelki. Jeśli nawierzchnia jest już sucha, kocie oczka LED mogą być nadal zamontowane – przy pomocy specjalnego kleju.

Dodaj komentarz