Bez kategorii

Kiedy warto zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najczęściej wybieraną formą prawną prowadzenia biznesu. Założenie firmy wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak może stanowić również źródło wyższych zarobków niż w przypadku pracy na etacie. Do pracy na własny rachunek trzeba się jednak przygotować, aby mieć pewność, że biznes ma perspektywy na rozwój oraz może zapewnić stabilność finansową. Kiedy warto rozważyć możliwość przejścia na działalność gospodarczą?

Własna firma a praca na etacie

Duża część osób rezygnuje z założenia własnej działalności gospodarczej, gdyż boi się ryzyka niepowodzenia biznesu. Praca na etacie daje poczucie bezpieczeństwa, stabilności finansowej oraz dodatkowych profitów socjalnych. To na pracodawcy spoczywa obowiązek opłacania składek ZUS, odprowadzania podatków oraz zapewnienia ciągłości terminowych wypłat. W przypadku własnej działalności jesteśmy zmuszeniu przejąć na siebie cała księgowość firmy, dotrzymywać terminów rozliczeniowych i odprowadzania składek. Praca na etacie to także możliwość skorzystania z urlopów, dni wolnych i innych przywilejów pracowniczych, na które nie zawsze będziemy mogli sobie pozwolić będąc właścicielem jednoosobowej firmy. Jeżeli chcesz szczegółowo poznać kwestie prawne związane z prowadzeniem biznesu, wejdź na blog internetowy Profinfo.pl. Znajdziesz tam przydatne informacje, które ułatwią Ci podjęcie decyzji dotyczącej założenia działalności gospodarczej.

Blog prawniczy Profinfo.pl

Dla kogo jest własny biznes?

Bycie przedsiębiorcą to nie tylko przejęcie na siebie obowiązków związanych z księgowością, ale także szereg przywilejów. Przede wszystkim chodzi tu o możliwość decydowania o ścieżce rozwoju biznesu i gospodarowanie czasem według własnych zasad. Swój biznes wiąże się również z koniecznością aktywnego pozyskiwania nowych zleceń i klientów, gdyż bez tego firma upadnie. Na założenie działalności warto się wiec zdecydować wówczas, jeżeli mamy pewność stałych przychodów, z których będziemy w stanie się utrzymać.  To duża odpowiedzialność, ale także możliwość samorealizacji, wolności finansowej oraz uzyskania dużo większych dochodów niż pracując na etacie. Przedsiębiorcy mogą także odliczać wydatki ponoszone na firmę, dzięki którym zmniejszy się podatek dochodowy, a dodatkową korzyścią może być otrzymanie dofinansowania na prowadzenie firmy. Jeżeli więc masz stałych odbiorców swoich usług i produktów, zyskujesz regularne przychody oraz zależy Ci na elastycznym czasie pracy, działalność gospodarcza jest najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz